11 grudnia 2010

PTAKI NA ZIMOWEJ JARZĘBINIE - KWICZOŁ I DROŹDZIK

Owoce jarzębiny przyciągają rozmaitych skrzydlatych smakoszy. Ptakami szczególnie widywanymi na jarzębinie są kwiczoły oraz droździki.

Kwiczoł to pięknie ubarwiony drozd z szarą głową i kuprem. Pierś pomarańczowa mocno kreskowana. Boki łuskowato kreskowane. Skrzydła i plecy brązowe. Odzywa się suchym trzeszczącym głosem, także podczas żerowania na owocach. Bytuje w stadach – często mieszanych z droździkiem.

Kwiczoły zjadają zimą przemarznięte jabłka w ogrodach, i wędrują za owocami jarzębiny, przenoszą się w miejsca gdzie jest jeszcze dostępność pokarmu, wtedy można zobaczyć te ptaki w miastach, parkach, na skwerach. Wiosną przenoszą się do krajobrazu rolniczego, gdzie w zadrzewieniach śródpolnych, niewielkich lasach – budują gniazda i wychowują potomstwo.

Droździk to ptak, który zimą pojawia się wraz z kwiczołami na jarzębinie gdzie intensywnie objada owoce. Z daleka jest bardzo podobny do kwiczoła i laik obserwator może go nie odróżnić. Droździka charakteryzuje rdzawy bok oraz pokrywy podskrzydłowe widoczne w locie. Gardło pierś i brzuch kropliście upstrzone. Wierzch Szaro – brązowy w szacie godowej, w spoczynkowej lekki nalot pomarańczowawy na „twarzy” i  piersi oraz brązowy wierzch. Występuje w lasach różnego typu, w Polsce gniazduje liczniej w północno – wschodniej części kraju. Ptaki są spotykane głównie na przelotach i łączą się w stada z innymi drozdami.
Jarzębina to drzewo owocujące co roku, dostarcza rozmaitym ptakom wiele radości w zimowe chwile kiedy trudno o pokarm. Dla ludzi nie jest zbyt smaczna ale drozdom smakuje.

3 komentarze:

 1. Dzięki Tobie dowiedziałem się, że stadko ptaszków, które dzisiaj w centrum Poznania zajadały owoce jarzębiny, to KWICZOŁY. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W JELENIEJ Górze /na Zabobrzu/ mnóstwo jarzębin ,a na nich mnóstwo KWICZOŁÓW.DZIĘKI za TWOJE informacje!

   Usuń
 2. mieszkam w warszawie w ddialnicy ursynow kabaty pred swim kuchennym oknem rosna trz jarzebiny a nanich pozna jesienia stada ptakow zajadajacych owoce jarzeginy od switu do nocy zastanawiam sie gdzie sie ten pokarm im miesci.jak sie dowiedzialam sa to kwiczoly i drozdze. nazwalam je czyscikami bo dokladnie obiadaja jagody od gornych warstw po njnisze galazki.sa bardzo plochliwe.

  OdpowiedzUsuń