27 marca 2017

ŻUKLANDIA - WIOSENNA ĆMA

Wiele jest ciekawych motyli, które zachwycają barwą i kształtem skrzydeł. Mnogość gatunków urozmaica naszą sympatię do motyli. Niewiele wiemy o ciekawych gatunkach motyli nocnych potocznie zwanych ćmami. Ćmy nie są tak kontrastowe jak motyle dzienne. Zawsze są wyjątki od tej reguły. Przykładem są niedźwiedziówki.
Chciałbym jednak przytoczyć gatunek motyla (ćmy), który jest niepozorny, nieczęsto spotykany, mimo to niezwykły. Pierwsza para skrzydeł imituje korę, strukturę, która jest jasna z ciemniejszym wzorem. Druga para skrzydeł jest płomienna - pomarańczowa z ciemnym wzorem. Samiec ma żeberkowane czułki, samica proste.
Mowa o bęsicy osinówce Archiearis parthenias, niewielkim motylu, którego możemy spotkać już w marcu. Gąsienice żerują na osice, iwie, brzozie. Owady dorosłe doskonale maskują się na korze. W przyrodzie występuje bardzo podobna bęsica kwietniówka Archiearis parthenias. Można je odróżnić po białych rozjaśnieniach na skrzydłach. Samce kwietniówki mają proste czułki, bez żebrowania. 

Bęsica osinówka. Fot. A. Petryna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz