25 sierpnia 2014

SZARAK NA POLU

Zając jest typowo polnym zwierzęciem. Nie jest płochliwy i wprawny podpatrywacz przyrody może podejść naprawdę blisko. Słuch zająca jest zdecydowanie lepszy niż wzrok. Obserwując zająca w terenie zachowujemy się cicho i nie wykonujemy niepotrzebnych ruchów, które mogą go spłoszyć. Zające chętnie korzystają z dogodności, które oferuje człowiek. Suto zastawiony stół jest zachętą do uczty. Ssaki te przebywają na polach uprawnych częściej niż na łąkach czy na skrajach lasów. Pola rzepaku, kapusty, marchwii to ulubione miejsca stałych wizyt zajęczych rodzin. Zając najbardziej aktywny jest wieczorem i w nocy. Jego wyłupiaste oczy mogą śledzić wroga, który biegnie za danym osobnikiem. Pozwala to na ocenę sytuacji. Zając nie należy do zbyt bystrych zwierząt. Mimo to jest sympatycznym stworzeniem.
W Polsce oprócz zająca szaraka żyją jeszcze inni przedstawiciele rodziny zajęczaków. Rzadki zając bielak zmienia futro na zimę na całkowicie białe. Dziki królik kopie system podziemnych korytarzy.
Uszy zajęcy to nie tylko organ słuchu. Wielkie, imponujące uszy zająca wielkouchego, zamieszkującego pustynne rejony USA i Meksyku świetnie oddają ciepło i chłodzą zwierzę. Zając bielak to także rekordzista. Żyje w rejonach zimna, gdzie temperatury mogą spadać do -40 stopni Celsjusza. W polsce występuje bardzo nielicznie, zagrożony wyginięciem.
Zając w wierzeniach nie miał dobrej opinii. Wierzono że czarownica mogła przemieniać się w to zwierzę i przemieszczać w różne miejsca.
Na skutek nadmiernych polowań, ruchu drogowego, a także wzmożonego drapieżnictwa (szczególnie wałęsających się kotów i psów) populacja zajęcy zaczęła drastycznie spadać. Program ochronny pokaże jak stan zwierząt zmienia się z roku na rok. Wprowadzono zakaz odstrzałów, mimo to zajęcy nie wszędzie przybywa.
Ogon zająca wbrew pozorom jest dosyć długi. Fot. MM
Coś zostawiło swój zapach na tej wyschniętej roślinie. Fot. MM
Uszy zająca są czarno zakończone. Fot. MM
Zaniepokojony nasłuchuje i obserwuje jaka będzie reakcja zbliżającego się wroga. Fot. MM
Zając szarak wtapia się w otoczenie. Na polu przypomina grudę ziemi. Fot. MM

1 komentarz:

  1. Dawno już żadnego nie widziałam. Fajne ujęcia :)

    OdpowiedzUsuń