12 października 2013

ŚMIERĆ NA TRASIE MIGRACJI

Ptaki wędrowne rokrocznie lecą do Afryki, na bliski wschód itd. Trasa migracji jest niezwykle niebezpieczna z uwagi na różnorodne czynniki generujące śmiertelność. Najważniejszym czynnikiem śmiertelności ptaków wędrownych jest człowiek. W rejonie morza śródziemnego co roku na trasach wędrówek ginie co najmniej 140 milionów ptaków wędrownych. Ludzie rozstawiają ogromne ilości siatek - blisko wybrzeży i odławiają żywe osobniki. Cała masa gąsiorków, piegż i innych małych ptaków śpiewających, a także innych wędrowców trafia do sieci i zostaje zabita. Ptaki zabija się po to by je zjeść, jako część regionalnej kuchni, przysmak. Większe gatunki są zabijane z broni palnej o małym kalibrze. Wiele takich polowań jest publikowana w postaci zdjęć i zamieszczana na facebook'u. Oprawcy szczycą się trofeami i pieczołowicie układają na masce samochodu lub na lnianej płachcie zabite wilgi, żołny, turkawki i inne gatunki.
Organizacje zajmujące się ochroną ptaków wędrownych biją na alarm. Drastycznie spada liczebność małych ptaków śpiewających w wielu rejonach Europy. Przyczyną nie są tylko działania związane z zanieczyszczeniem środowiska lecz z nadmiernymi i stałymi, nielegalnymi odłowami w sieci i z odstrzałem. W Polsce także odnotowuje się spadek niektórych gatunków. Znana z różnych porzekadeł i pieśni przepiórka jest pożądana w Egipcie gdzie dokonuje się na niej masowych rzezi.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji ratowania wędrownych ptaków podpisz petycję, która pomoże wpłynąć na rząd Egiptu, aby zaprzestano polowań na wędrowne ptaki na trasach ich przelotów.
Szczegóły na stronie NABU:
https://www.nabu.de/tiereundpflanzen/voegel/zugvoegel/jagd/aegypten/15711.html#englisch
Stop zabijania ptaków w Egipcie. Źródło: Vogelbescherming Nederland, Facebook

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz