13 października 2013

SPOTKANIE NA DACHU

Październik to zaskakujący miesiąc. Nie zawsze bywa przychylny jeśli chodzi o dobrą pogodę. Październikowe słońce jest wyjątkowo ostre i pozwala wielu zwierzętom wygrzewać się i odpoczywać. Szczególnym miejscem do odpoczynku, czy polowania jest dach domu. Nagrzane dachówki, bądź blacha oddają ciepło i pozwalają ogrzać się już rankiem, kiedy powietrze jest jeszcze chłodne po nocy. Dachy to wspaniały teren łowiecki dla ptaków, preferujących szybkie kąski. Do takich gatunków pierwsze miejsce należy przyznać kopciuszkowi. Samiec wykorzystuje krawędź szczytu do wyśpiewywania swoich arii. Na dachu łapie też owady. Drugie miejsce pozostaje dla pliszki siwej, która łowi muchy na dachu domu, energicznie biegając. Podczas sjesty chętnie śpiewa i odpoczywa siedząc na dachówkach. Trzecie miejsce należy się wróblom i jednocześnie mazurkom za harce na dachu.
Obserwowałem kiedyś niezwykłe spotkanie na dachu pewnego domu w województwie świętokrzyskim. Gołąb i pliszka siwa. Ciekawa para, gołębie i pliszki często żerują razem na polach ornych. Odpoczywających razem nie widziałem, aż do pewnego październikowego dnia.
Piękny jesienny miesiąc sprawia, że wiele ptaków czuje się jak wiosną i zaczyna śpiewać intensywnie. I tak w październiku można usłyszeć kopciuszka, piecuszka, szpaka itd.

Młoda pliszka siwa na dachu. Fot. MM
Spotkanie na dachu - gołąb domowy i pliszka siwa. Fot. MM

1 komentarz:

  1. Drugie zdjęcie świetnie oddaje równicę wielkości :)

    Pozdrawiam ;-}

    OdpowiedzUsuń