4 lutego 2013

DLACZEGO BIELIKI ZIMUJĄ NAD WISŁĄ W KOSZYCACH ?

Skąd biorą się bieliki w gminie Koszyce co roku zimą? Odpowiedź jest prosta. Rzeka w tym rejonie Polski jest specyficzna i zróżnicowana. Przyciąga jak magnes ptaki z różnych rejonów. Na zimowiska zostają tu rozmaite gatunki blaszkodziobych (głównie krzyżówka, gągoł i nurogęś). Czasami można zobaczyć czernice, okazjonalnie cyranki i cyraneczki (głównie jesienią i wiosną). Taka mnogość ofiar zwabia drapieżniki, nie takie jak myszołów - który bytuje tu cały rok ale potężne orłany jakim jest bielik. Na brzegach rzek leżą czasami martwe ryby wyrzucone przez wodę, lub jako resztki żerowania wydry. Padlina stanowi dużą bazę pokarmową tych majestatycznych ptaków. Z nastaniem wiosny przenoszą się w kierunku północnym na lęgowiska. Młode muszą zdobyć nowe rewiry i założyć rodzinę.
Potęga i wielkość bielika przysparza mu dużo kłopotów. Co pewien czas słyszymy w mass mediach o doniesieniach otrucia bielika, który pożywił się podłożonym i zatrutym mięsem. Odnotowuje się także nielegalne odstrzały tych ptaków. Sprawcy są często niewykrywalni, a postępowania umarzane z uwagi na niską szkodliwość społeczną. Bielik ledwo podźwignął się z kryzysu gatunku zagrożonego wyginięciem. Nadal jest on objęty ścisłą ochroną, także w stosunku do jego gniazd i obszarów otulinowych wokół gniazda.
Miejmy nadzieję, że rokrocznie będziemy podziwiać zimujące bieliki w gminie Koszyce. Szczególna przewaga ptaków młodych świadczy, że ćwiczą one tu swoje możliwości łowieckie. Pojawiają się też dorosłe ptaki. Bielik wprowadza niesamowity nastrój ilekroć pojawi się na niebie. Potęga skrzydeł pozwala mu bez wysiłku szybować.
Zachęcam do zimowych spacerów nad Wisłą i obserwację bielików.
Zdjęcie zostało wykonane w niedzielę 03.02.2013, na wycieczce ornitologicznej do Witowa. Widzimy tu ptaka młodego z ubytkiem lotek 2rzędu. Fot. G. Burzyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz