26 października 2012

MAMUTY W PROSZOWICACH

Włosy mamuta w okolicach brzucha miały długość do 90 cm. Fot. MM
Dzieci i nauczyciele słuchali uważnie wykładu. Fot. MM
Dr Piotr Wojtal opowiadał o przodkach mamutów. Fot. MM

Dziś odbyło się ostatnie spotkanie w Centrum Kultury i Wypoczynku organizowane w ramach przedsięwzięcia ekologicznego "Oczami Dzikiej Przyrody". Wykład poświęcony był mamutom i innym zwierzętom żyjącym w epoce lodowcowej. Wykładowca dr Piotr Wojtal opowiadał także o zależnościach ludzi i mamutów i jak te zwierzęta wpłynęły na kulturę pierwszych łowców przemierzających kontynent.
Mamuty i dzisiejsze słonie to kuzyni, nie są blisko ze sobą spokrewnione, ich linia rozwojowa rozdzieliła się wiele tysięcy lat temu - mówi dr Wojtal.
Na koniec niezwykle interesującego wykładu przybyły do Domu Kultury dr Piotr Wojtal i dr Jarosław Wilczyński zadawali pytania dzieciom. Poprawne odpowiedzi były nagradzane ciekawymi książkami o zwierzętach i przyrodzie. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć oryginalnych kości mamuta oraz ich zębów.
Łącznie na wszystkich wykładach brało udział 315 dzieci z różnych szkół na terenie powiatu proszowickiego  i jedna klasa z Kocmyrzowa - Luborzycy.
Mamy nadzieję, że wykładowcy będą u nas gościć w przyszłym roku.
Takie imprezy są potrzebne, odkrywają w młodych ludziach wrażliwość na świat przyrody i poczucie zrozumienia otaczającego nas środowiska. Takie spotkania rozbudzają pasje i zainteresowania, pomagają nawiązywać nowe kontakty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz