5 maja 2012

MAJOWA WISŁA

Maj to malowniczy miesiąc, zaznaczający się kwieciem i zielenią. Wszystko jest intensywne i soczyste. Wisła w tym miesiącu czaruje swym urokiem, i przede wszystkim mnogością życia.

OKO W OKO Z JASZCZUREM
Jaszczurka zwinka, to nasz pospolity gad zamieszkujący suche rejony kraju. Samiec jest zielony z brązowym pasem na grzbiecie i rozmaitymi plamkami. Porusza się zwinnie i szybko, wijąc ciałem na boki. Samiec, którego obserwowałem był dość ufny i pozwolił na kilka fotek. Drapieżnik, który łapie zwinkę za ogon, może być rozczarowany marnym łupem. Gad odrzuca ogon, który z czasem regeneruje się i odrasta. To niesamowite, bo gdyby nam odciąć palec to nie było by tego efektu odtworzenia. Jaszczurka poluje głównie na pająki biegające po ziemi, chrząszcze i inne owady. Wygrzewa się na słońcu, chłodniejsze dni spędza w norce. Jaja inkubują się w piasku, bądź w ziemi.
Samiec w pełnej szacie. Fot. MM
Wśród zieleni jest prawie niewidoczny, a pyszczek przypomina smoka albo małego dinozaura. Fot. MM

Miłym zaskoczeniem dla mnie było spotkanie łęczaka i innych ciekawych gatunków, takich jak turkawki czy sieweczki rzeczne. Na drugim brzegu na wodzie pływał także młody łabędź niemy i skubał trawę, porastającą brzeg. Miłym zakończeniem był koncert świerszczy polnych, słowika oraz żaby moczarowej, która kąpała się w bajorku nieopodal rzeki.
ŁĘCZAK - rzadki ptak siewkowy. Fot. MM
ŁABĘDŹ NIEMY Fot. MM
RUSAŁKA PAWIK Fot. MM
BIEDRONKA SIEDMIOKROPKA Fot. MM
GŁÓG JEDNOSZYJKOWY Fot.MM
Widok na rzekę Wisłę. Fot. MM
SIEWECZKA RZECZNA na żwirowej plaży. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz