5 lutego 2012

PTASIA WYPRAWA

A - Czernice, pomiędzy gągołami. Fot. MM
Tokujące gągoły, w prawym górnym rogu nurogęś. Fot. MM
Łabędzie nieme na lodzie. Fot. MM
Sen zimowy. Fot. MM
Łabędź niemy pojawia się zawsze parami, bądź w niewielkich grupkach. Fot. MM
Sarny zaciekawione nami. Fot. MM
Suknia zimowa jest gruba i ciepła, chroni od wiatru i mrozu. Fot. MM
Wysoko w koronie drzew dzięcioł poszukuje pokarmu i stuka nieustannie. Fot. MM
Przyczajony myszak na zasiadce. 
Dziś piękna pogoda zachęcała na spacer, wycieczkę, lub wypad na ptaki. Postanowiłem że wyruszymy nad Wisłę. Rzeka zamarzła całkowicie, jedynie na zakolach ( meandrach ) woda była wolna od lodu. W takim miejscu licznie zbierały się gągoły i inne gatunki blaszkodziobych. Teraz jest dobry okres godowy dla gągoła. Toki polegają na kiwaniu głową do przodu i odchylaniu jej maksymalnie do tyłu. Cała gimnastyka jest wieńczona gwizdem. Pomiędzy zakochanymi gągołami w domu, przeglądałem zdjęcia ich zgrupowań i odkryłem kilka czernic. Jednego samca i trzy samice. Pomiędzy kaczkami przepływała nurogęś.
Wyprawa była bardzo udana, zwieńczeniem całego BIRDWATCHINGU był bielik, który wyleciał znienacka, siedząc wcześniej na topoli. Ptaki wodne są niezwykłe. Stada kaczek na pierwszy rzut oka są jednogatunkowe. Trzeba uważnie patrzeć, pomocna jest dokumentacja fotograficzna, ułatwia to rozpoznawanie na spokojnie w domu w ciepłym pokoju przy herbacie. Nawet silne mrozy ukazują piękno przyrody. Miłość rozwija się nawet przy -15 w lodowatej wodzie. Czego dowodem są grążyce i inne kaczki.
W małych zadrzewieniach blisko siedzib ludzkich, wąwozach aż roi się od drobnego ptactwa. Szczególnie dużo jest ptaków śpiewających, dzięciołów, ale i wspomniany wyżej bielik zbliża się do siedzib ludzkich zimą w tak silne mrozy. Liczy na łatwy kąsek. Może pochwycić kota, psa, pożywić się odpadkami.
Oto zestawienie obserwacji ptaków:

-GĄGOŁ 55
-CZERNICA 4 ( 1m, 3fm )
-KRZYŻÓWKA 3 ( 1m, 2fm )
-NUROGĘŚ 2fm
-ŁABĘDŹ NIEMY 4
-BIELIK 1 ( subad. )
-MYSZOŁÓW 2
-KROGULEC 1fm
-BAŻANT 3fm
-MODRASZKA 4
-BOGATKA 3
-TRZNADEL 4
-SZCZYGIEŁ 7
-KOS 2
-KOWALIK 1
-KRUK 2
-WRONA SIWA 3
-SÓJKA 1
-ZIĘBA 1
-DZIĘCIOŁ DUŻY 3

ssaki:
-ZAJĄC SZARAK 3
SARNA 3

Wiele z tych ptaków dostrzegła moja koleżanka, czasami nie da się wszystkiego dostrzec samemu i przydaje się pomocna lornetka. Życzę każdemu miłych chwil z przyrodą.
Stadko gągołów. Fot. MM
Toki w pełni. Na dole w lewym rogu 2 czernice, u góry na środku nurogęś. Fot. MM

1 komentarz:

  1. Jestem wielbicielem przyrody,a w szczególności Ińskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny,często organizuję tam plenery malarskie.Fajna strona pozdrawiam. R.C.

    OdpowiedzUsuń