5 grudnia 2010

ZIMA NAD RZEKĄ


Zima to piękna pora roku. Wszystko wokół spowija biały puch – tworząc specyficzną aurę. Rzeka zimą to niesamowity widok ośnieżonych drzew blisko pasa wody. Szreniawa to niewielka rzeka płynąca przez powiat proszowicki. Jest niezwykle malownicza o każdej porze roku, a szczególnie zimą.  Słynie z rozmaitej gamy roślin i  zwierząt. Obserwator musi być jednak cierpliwy i obojętny na zimno. Blisko brzegów rosną olchy, topole, wierzby, brzozy. Olsza czarna obfituje w ciemne zdrewniałe szyszki, które zawierają ceglaste nasionka – ulubiony przysmak czyży i szczygłów. Ptaki dużymi chmarami oblegają drzewa, hałasując ucztują na tej ratującej życie w duże mrozy strawie. Blisko brzegu w zakamarkach ledwo dostrzec można strzyżyka, który przemyka niczym maleńka skrzydlata mysz. Na wodzie niedaleko młyna można zobaczyć kaczki krzyżówki. Czasami wytrawny obserwator może natknąć się na kormorana czarnego, polującego na ryby w zakolach rzecznych. Podchodząc do brzegów należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na nory które przekopały bobry. Na odcinku rzeki położonym na terenie gm. Koszyce nie znalazłem żadnego żeremia bobra. Bobry kopia też nory ziemne połączone z wodą. O tej porze roku ten duży gryzoń śpi spokojnie z nagromadzonym zapasem gałązek i liści. Pozostałością aktywności bobrów są ośnieżone obgryzione drzewa na kształt kredki.

Zimą rzeka wydaje się uśpiona – być może jest to oddech po tegorocznej powodzi. Łąki dookoła koryta rzecznego w niektórych miejscach są nadal zalane wodą, która pod grubą warstwą śniegu nie zamarza. Zamarza jednak szybko kiedy w nią wpadniemy. W trzcinowiskach i zadrzewieniach łąkowych skrywają się bażanty, sarny, zające. O aktywności zwierząt świadczą rozmaite ślady żerowania oraz tropy na śniegu. Sarny w poszukiwaniu pokarmu rozgrzebują śnieg. Podobnie robią zające . Tropy w linii prostej, przypominające nieco z wyglądu odbite w śniegu łapy psa to tropy lisa. Większość zwierząt uaktywnia się nocą, o czym świadczą wizytówki zostawiane na śniegu.

Rzeka w zimowej szacie to piękny temat dla fotografików przyrody oraz przyrodników rozkoszujących się obserwacją krajobrazu i jego mieszkańców. Wybierając się na taką zimową wyprawę nad rzekę należy ubrać się ciepło, można zabrać termos z herbatą oraz coś do jedzenia. Warto wyjść z domu na świeże powietrze by zobaczyć świat jak z bajki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz