3 czerwca 2015

ŻOŁNA - NIEZWYKŁE SPOTKANIE

Żołny to niezwykłe ptaki. Jedne z najbarwniejszych w Polsce. Rzadko spotykane, nieliczne lęgowo. Miałem okazję odwiedzić kolonię żołn, zamieszkujących gliniasto-żwirowe urwiska. Widziałem pięć ptaków. Od znajomego ornitologa wiem, że jest ich osiem. Kolonia jest stabilna. Ptaki latały nad urwiskami. Po okolicy niosą się głosy żołn, które długo pozostają w pamięci. Obserwowałem osobnika, który siedział na zeschniętej gałęzi. Co pewien czas chwytał owady i pocierał je przed zjedzeniem o gałąź. Czasami kąski były dość spore. Inne ptaki zajęte były drążeniem nowych nor lęgowych. Piasek wysypywał się energicznie z pod nóg ptasiego górnika. Żołny preferują nowe domy, rzadziej wykorzystują stare otwory. Z czasem te lęgowe tunele mogą się zapaść lub stają  się mieszkaniem dla szpaków, sów czy dudka.
Niezwykłe było spotkanie bażanta z żołną, która pochwyciła motyla. Bażant podchodził blisko i gapił się na to, co żołna miała w dziobie. Może liczył na łatwy obiad.
Najważniejsze, że żołny są w starym miejscu lęgowym, kolonia się stabilizuje. W miejscu, gdzie obserwowałem ptaki, jest spokojnie. Urwiska noszą ślady po dziobach.

Te wspaniałe ptaki to żywe klejnoty. Łowią motyle, ważki, żądłówki i inne owady latające. Warto je chronić i obserwować. Żołna jest pod ścisłą ochroną gatunkową o randze europejskiej. Płoszenie i niepokojenie w miejscu jej bytowania jest zabronione.
Odpoczywa. Fot. MM
Obserwuje. Fot. MM

Coś wypatrzyła. Fot. MM
Żołna odpoczywająca na skarpie. Fot. MM
Żołny zażywają często kąpieli słonecznych. Fot. MM
Ktoś się zbliża. Fot. MM
Czyżby bażant poczuł smak na pochwyconego przez żołnę motyla? Fot. MM


2 komentarze:

  1. wybiorę się na tego ptaka w rodzinne strony na przełomie lipiec/sierpień myślisz, że to bezpieczny czas do odwiedzin?

    OdpowiedzUsuń
  2. Żołny najlepiej obserwować w miesiącach: maj, czerwiec i lipiec. W sierpniu może być różnie. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. W sierpniu odlatują. Może to być początek tego miesiąca, połowa, lub koniec. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń