3 kwietnia 2015

BIAŁE STAWY

Ptaki wodne są niesamowite. Eksploracja stawów rybnych jest ekscytującym doświadczeniem. Nie zawsze jest jednak dostępna. Wielu właścicieli stawów niechętnie pozwala na wchodzenie na ich teren. Należy rozmawiać z takimi ludźmi i uświadamiać ich, że mają ciekawe, często rzadkie gatunki na swoim terenie. Czasami trafiają się ornitologiczne rarytasy. Każdy ptasi eksplorator przepatrzy dokładnie rozmaite zakamarki.
Ostatnią obserwację robiliśmy na stawie, który ciągnął się wzdłuż kanału. Wszystko blisko obszaru Natura 2000. Na akwenie siedziało mnóstwo różnych ptaków. Najwięcej było łabędzi niemych. Białe stawy od łabędzi. Ptaki sunęły po wodzie, niektóre samce zmieniały się w białe żaglowce i przecinały wodę. Taki godowy popis można zobaczyć wczesną wiosną. Łabędzie szukają odpowiednich akwenów gdzie mogą bezpiecznie gnieździć się i wodzić pisklęta.
Gęsi gwarnie obwieszczały światu swoją obecność. Gąsiory goniły się i przepędzały nawzajem, sycząc i krzycząc. Utarczki nie trwały długo. Niektóre ptaki pasły się blisko na brzegu, inne czyściły pióra. Gęgawa dominowała wśród gęsi. Widzieliśmy także zbożówki i gęsie białoczelne. Z kaczek najwięcej było czernicy, głowienki. Na końcu listę zamykała krzyżówka i krakwa. Głowienka jest niesamowitą kaczką. Samiec w tańcu godowym wygląda jakby kładł się na wodzie i tonął. Widać mu tylko nieznacznie głowę. Rude głowy samców błyskają w masie ptasich ciał.
Wokół zbiornika licznie polują myszołowy, pustułki i pojedynczy drzemlik. Czasem przeleci czapla. Na pobliskich łąkach grupują się siewkowe - głównie czajki. Można zobaczyć odpoczywające po podróży bociany. Wszystko budzi się do życia.
Samiec w pełnej krasie. Fot. MM
Niczym żaglowiec. Fot. MM
Na wodzie ptaki czują się pewnie. Fot. MM
Białe stawy - łabędzie były najliczniejszą ptasią gromadą. Fot. MM
Wokół zbiornika można było znaleźć odchody gęsi. Fot. MM
Czapla siwa w locie. Fot. MM
Odpoczywające bociany. Fot. MM
Szczeżuja wielka. Fot. MM
Czatujący myszołów. Fot. MM
Stadko czernic. Fot. MM
Gęgawy w locie. Fot. MM
Samiec krakwy. Fot. MM
Krakwa nie była zbyt liczna na stawie. Fot. MM
Zaloty gęgaw. Fot. MM
Zaloty głowienek. Fot. MM
Gęgawa w całej krasie. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz