3 kwietnia 2015

NIEBIESKA ŻABA

Wiosna to czas powrotów ptaków, budzenia się ssaków z zimowego snu. Z letargu wychodzą też rozmaite płazy i gady, zamieszkujące nasz kraj. Niezwykle ciekawą istotą jest żaba moczarowa. Płaz ten na pierwszy rzut oka przypomina żabę trawną. Niewprawiony herpetolog ma problem z oznaczeniem gatunku, po okresie godowym. Samce na początku wiosny mają niebiesko-błękitną skórę i czarne modzele na nogach. Licznie grupują się w różnych zbiornikach wodnych i hałasują. Samiec ma widoczne worki rezonansowe. Podczas śpiewu, nadyma je jak balony. Samce kotłują się by złapać samicę i odbyć z nią gody. W zbiornikach gdzie brakuje samic, pojedyncze osobniki żeńskie giną w hurmie rywalizujących samców.  Po okresie godowym samce są podobne do samic.
Jak odróżnić żabę moczarową od bardzo podobnej żaby trawnej i zwinki. Moczarowa ma widoczne fałdy grzbietowe i okrągłe, niemal czarne plamy w okolicach brzeżnych ciała.
Żaba moczarowa należy do żab brązowych, podobnie jak żaba zwinka i żaba trawna. Odporna na brak wilgoci. Można ją spotkać na suchych łąkach, w lasach iglastych. Żywi się głównie rozmaitymi owadami, pająkami i innymi bezkręgowcami.
Jeśli chcemy obserwować żaby moczarowe podczas godów, musimy być bardzo cicho. Najmniejszy hałas, złamana pod butem gałązka powoduje ucieczkę na dno zbiornika. 
Samiec żaby moczarowej w szacie godowej. Fot.R. Birtus
Tokujące żaby moczarowe. Fot.RB
Błękitna żaba zlewa się z taflą wody. For.RB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz