5 kwietnia 2013

JABŁKOJADY

JABŁKO to smaczny, bogaty w witaminy i cukry owoc. Chętnie jemy jabłka na deser, czy w przerwie na drugie śniadanie. Podobnie jak ludzie także pewne gatunki ptaków chętnie jedzą jabłka. Robią to przy nadarzającej się okazji w lecie i jesienią. Zimą mogą zjadać te pozostałe na drzewach owoce lub wieszane w karmnikach. Obserwowałem wiele gatunków ptaków, które jedzą jabłka - nawet gawron nie pogardzi tego typu pokarmem jeśli nie ma nic bardziej wartościowego. Wybitnymi smakoszami jabłek są ptaki z rodziny drozdowatych a przedstawicielami są między innymi kos, kwiczoł, śpiewak, droździk, paszkot, drozd obrożny. Wszystkie te ptaki zajadają się jabłkami w sezonie kiedy są one dostępne. Szczególnie znanym amatorem jabłek jest kos. Ten czarny ptak z pomarańczowo-żółtym dziobem i pomarańczową obwódką wokół oka jest niesamowitym ptakiem. Mimo niepozornego wyglądu zachwyca elegancją, że nie wspomnę o miłym dla ucha śpiewie samca. Jabłka zjada na ziemi gdzie żeruje często - podobnie jak pozostali krewniacy. Owoce mogą być nawet lekko podgniłe, nie przeszkadza to kosom w ogrodach czy sadach. Owoce jabłoni przyciągają także kwiczoły - pięknie ubarwione ptaki z szarą głową, czekoladowym wierzchem i nakrapianym spodem z żółto-pomarańczową piersią. Mieszane stada tych ptaków jesienią zjadają dużo owoców, w tym jabłek. W ogrodzie porusza się ostrożnie i ustępuje w walce o pokarm z kosami.
Podobnie jak te dwa pospolite gatunki drozdów jedzą chętnie jabłka tak i pozostali przedstawiciele rodziny nie gardzą soczystymi owocami. Paszkot - największy z drozdów pojawia się w karmniku niezwykle rzadko. Mimo to lub jabłka i chętnie z nich korzysta, podobnie śpiewak.
Nie zawsze możemy obserwować kosy czy inne drozdy. Można je jednak zwabić na pyszną ucztę. W okresie zimowym można wywieszać jabłka nabijając je na gałązkę drzewa, kładąc bezpośrednio na ziemi, lub nabijając na ogrodzenie. Ptaki korzystają z tych darów, a my mamy okazję poznać je bliżej. Kos i kwiczoł to sympatyczne ptaki o odmiennych charakterach i zachowaniach. Poznamy je tam gdzie są jabłka. Jabłkojady to nie tylko drozdy. Szpaki też uwielbiają jabłka, w lecie też daje się to zauważyć kiedy skończą się już wiśnie i trzeba poszukać alternatywy deserowej. Sikory jedzą te owoce jesienią i zimą, w lecie sporadycznie delektują się miąższem. Jak drozdy wyczuwają jabłka i czy czują ich smak? Niewiele w tym mogą słodyczy odczuć. Nie posiadają dużo kubków smakowych na języku i podniebieniu. Czy kierują się węchem to tylko przypuszczenia, do końca tego nie wiemy.
Kwiczoł posilający się jabłkiem nabitym na różę. Fot.MM
Przyczajony samiec kosa. Fot.MM

Kosy pożywiają się głównie na ziemi. Fot.MM
Samiec niewybarwiony. Fot.MM
Kos i jego ulubiony pokarm. Fot.MM
Kosy zimą jedzą chętnie owoce, zjadają także nasiona - słonecznik, proso. Fot.MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz