10 lutego 2015

USZATKI STACJONUJĄ NA ŚWIERKACH W WITOWIE

Od początku zimy można zobaczyć w Witowie - gm. Koszyce, odpoczywające uszatki. Sowy przebywają na wysokich świerkach. Gromadzą się po kilka na pojedynczych gałęziach. Niepokojone odlatują na pobliskie podwórza. Jeśli obserwator zachowa dystans, pozwalają się obserwować i przyglądają się uważnie. Oczy uszatki w dzień są jasnożółte. W zacienionych miejscach, gdzie nie dochodzą promienie słoneczne ich tęczówka staje się intensywnie pomarańczowa, a w mroku czerwona. Sowy okupują drzewa. Ptaki w różnym wieku i płci siedzą, grzejąc się w chłodne zimowe dni. Dla nich dzień to tak jak dla nas noc. Czas odpoczynku. Czasami budzi je tylko przechodzący człowiek, lub silny wiatr, przeszywający pióra. Sowy źle znoszą silne mrozy. Ich strategia przetrwania polega na gromadzeniu się skupisk osobników. Razem jest cieplej i milej spędzić mroźne chwile. Pod drzewami gdzie siedzą sowy znajdujemy doskonały materiał do badań w postaci wypluwek. Przy takich sowich gromadach, warstwa kulek stanowi sporą podściółkę, którą jest usłana ziemia pod drzewami.
W Witowie aktualnie naliczyliśmy 17 uszatek. Obserwacja terenowa była prowadzona przez troje obserwatorów - ósmego lutego br. Ptaki zachowywały się spokojnie. Teren gdzie przebywają obejmuje zabudowania wiejskie, część łąkową oraz bezpośrednio przylega do porośniętego grochodrzewem i innymi zaroślami urwiska. Sowy obsiadają trzy świerki. Najwięcej ptaków jest od dołu - gdzie zaczynają się gałęzie. Niektóre osobniki siedzą blisko pnia, inne w pewnym oddaleniu, lub w gęstwinie świerkowych gałęzi.
Rozróżnienie płci u uszatki nie jest trudne jeśli widzimy ptaki siedzące blisko siebie. Samica jest nieco większa od samca. Starsze ptaki mają jaśniejszą szlarę.
 Dokładne kontrole stanowiska pokażą czy liczba sów się powiększa, oraz wykażą ile samców i samic siedzi na świerkowych gałęziach.
Sowy to niezwykle ciekawe i miłe w odczuciu ptaki. Ich głowy i oczy przypominają ludzkie. Przez ułożenie oczu z przodu głowy, spojrzenie tych ptaków wydaje się takie mądre i podobne do naszego.
Ochrona sów jest ważnym czynnikiem ochrony całego środowiska. Tam gdzie ubywa sów, ekosystemy są zaburzone i często dochodzi do zachwiania równowagi. Ważne jest aby monitorować ostoje tych ptaków i miejsca ich zimowych oraz letnich kryjówek. Każda informacja jest niezwykle cenna dla nauki i pozwala oszacować stan populacji, jej kondycję, także na podstawie występujących w areale łowieckim gryzoni. Uszatka jest typowym łowcą drobnych gryzoni. Znikomy procent stanowią ptaki, owady, czy gady i płazy. W latach mysich wychowuje więcej młodych.
Fotografie: Rafał Birtus
Dodaj napis


Fotografie: Michał Molicki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz