9 lutego 2015

DYMIĄCE URWISKA - RELACJA Z ZIMOWEGO PTASIEGO RAJDU 8.2.2015

Zima dawała się we znaki. W Witowie mocno padał śnieg, utrudniało to obserwację. Ptaki mimo złych warunków pogodowych dopisały. Śnieżyca ustała dopiero około godziny dziesiątej. Niebo nadal pokryte było lodowymi chmurami, przez które przebijało się - jak przez zasłonę słońce. Spore stada krzyżówek spotykaliśmy na różnych odcinkach trasy. Pojawił się nawet łabędź niemy. Gągoły pływały wraz z krzyżówkami w niewielkich stadkach po kilka ptaków. Szczególnie ciekawa była obserwacja uszatek. Naliczyliśmy 17 osobników, koczujących na świerkach w pobliżu zabudowań wiejskich. Ptaki obserwowały co dzieje się pod nimi. Leniwie otwierały oczy. Inne były zaciekawione. Uszatki gromadzą się w duże skupiska zimą i w ten sposób znoszą chłody. Wybierają miejsca osłonięte, najczęściej drzewa iglaste. Sowy źle znoszą silne mrozy. Grupując się w stada walczą o życie, zanim nadejdzie wiosna.
Kolejną ciekawą obserwacją było spotkanie z błotniakiem zbożowym - samicą, przelatującą nad Wisłą. W ostatniej chwili udało się zrobić błotniakowi zdjęcie dokumentacyjne, które pozwoliło oznaczyć gatunek. Błotniaki już lecą. Mamy już migrantów, a kolejne dni przynoszą większe fale kolejnych powracających gatunków. Błotniak poluje na otwartych przestrzeniach pól i łąk z niską roślinnością. W łowach wykorzystuje nie tylko słuch ale także wzrok.
Błotniak zbożowy poleciał w stronę ryczących urwisk, z których osypywał się śnieg i lód. Wszystkie kryształki wraz z wiatrem leciały w naszą stronę, wbijając się w twarz. Widok dymiących urwisk - bezcenny. 
Zimowy Ptasi Rajd zakończony. Przed nami kolejne edycje rajdów i nowe, ciekawe gatunki do zobaczenia.
Łączna lista gatunków ptaków z dnia 8.2.15 - 9.00 - 15.26 (-1'C).
Surowy zimowy krajobraz. Fot. MM
Wisła w lodowej scenerii. Fot. MM
Dymiące urwiska. Fot. MM
Samica błotniaka zbożowego. Fot. R. Birtus
Przerwa na herbatę. Fot. RB
Birdwatching syberyjski. Fot.KB
Samica krogulca w locie. Fot. RB
Dorosła mewa białogłowa. Fot. RB
Uszatki na świerku. Fot. RB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz