31 stycznia 2014

PTASIE ZAGADKI CZ. 7

JAKI TO PTAK ?
ROZWIĄZANIE ZAGADKI:
DZWONIEC (Chloris chloris) - samica

ZIMOWY KWICZOŁ


Dokarmianie ptaków sprawia ogromną radość. Zza okna można podpatrywać jak zachowują się poszczególne gatunki. Na nadzianych na drucianą siatkę jabłkach podziwiałem dziś kwiczoła. To dostojny i piękny drozd. Łapczywie pożywiał się dużymi kęsami miąższu owocu. Siedział blisko jabłka i nie dopuszczał innych amatorów słodkiego pokarmu. Widziałem jak pojawił się drugi kwiczoł. Został natychmiast przepędzony przez pierwszego ptaka. Obok znajdowały się jeszcze dwie połówki jabłek, na których żerowały modraszki. Kwiczoł kiedy już napełnił żołądek, siedział bez ruchu i przyglądał się jaki szał panował w karmniku, gdzie mazurki, wróble i dzwońce pożywiały się na słoneczniku.
Kwiczoł jest dużym drozdem i zaskakuje barwą. Zimą może też zaskoczyć obserwatora wielkością. Ptaki bronią się przed zimnem strosząc i pusząc pióra, przez co wyglądają na bardziej pękate i większe. Powietrze jest zatrzymywane pod piórami, gdzie jest warstwa puchu. Ptakom nie jest zimno w takim fraku z piór, podobnie jak nam w puchowych i pikowanych kurtkach. Mimo takiej izolacji głodny ptak traci swoją ciepłotę ciała i nawet upierzenie nie zagwarantuje mu ciepła. Pamiętajmy o jedzeniu w karmnikach. Wkładajmy tam ziarno regularnie.
Zaniepokojony ptak unosi głowę lekko do góry. Fot. MM
Stojąc z kwiczołem frontem można zobaczyć jego piękną pierś. Fot. MM
Dobieranie się do jabłka może być karkołomne. Fot. MM
Ptak delektuje się każdym kęsem. Fot. MM
Niełatwo utrzymać równowagę/ Fot. MM
Jabłko skusiło modraszkę. Fot. MM
Ptak siedział blisko żeru i pilnował aby nikt się do niego nie zbliżył. Fot. MM
Kwiczoły często żerują na jabłkach, także w lecie jako urozmaicenie owadziego menu. Fot. MM

26 stycznia 2014

PTAKOLICZENIE W POWIECIE PROSZOWICKIM - WYNIKI

Najliczniejszym ptakiem tegorocznego ptakoliczenia na terenie powiatu proszowickiego okazały się krzyżówki. Podium wygląda następująco:

MIEJSCE 1 - KRZYŻÓWKA   
MIEJSCE 2 - CZYŻ
MIEJSCE 3 - KWICZOŁ
MIEJSCE 4 - KORMORAN CZARNY

Dziękuję wszystkim uczestnikom tegorocznych wycieczek - ptakoliczenia. Mimo mrozów i śniegu udało nam się zobaczyć ciekawe gatunki ptaków, obcować z przyrodą na świeżym powietrzu. Oprócz ptaków spotkaliśmy 3 wiewiórki, 1 zająca, 6 saren.
Oficjalne wyniki ogólnopolskie będą podane na stronie towarzystwa w drugiej połowie lutego lub na początku marca. Zachęcamy do zapoznania się z tymi informacjami. 
Kolejne ptakoliczenie za rok, tradycyjnie w ostatni weekend stycznia. 
Każdy mógł wziąć udział w liczeniu biorąc udział w wycieczkach organizowanych w całej Polsce. Niektóre osoby liczyły ptaki w swoich karmnikach, spoglądając przez okno. 
Kwiczoł w tym roku na trzecim miejscu w powiecie Proszowickim. Fot. MM
Niektórzy preferują karmnikowe liczenie z za okna. Fot. MM

PTAKOLICZENIE 2014 - DZIEŃ DRUGI

Dzisiejszy dzień wydawał się mroźniejszy. Termometr pokazywał temperaturę minus 13 stopni Celsjusza, do tego padał śnieg. Na miejscu zbiórki nie pojawił się nikt mimo ustalonej godziny wycieczki. Po jakimś czasie dostałem telefon, że jednak dotrą dwie osoby. W kameralnym gronie liczyliśmy rozmaite ptaki będące w pobliżu osad ludzkich nad Wisłą. Wspaniale było zobaczyć duże stada krzyżówek i mniejsze gągołów. Pojawiały się także kormorany. Z drobnych ptaków śpiewających najliczniejszy był kwiczoł. Dopisały też łabędzie nieme. Przez chwilę widziałem przelatującego srokosza.
Najciekawszym przeżyciem dzisiejszego ptakoliczenia było spotkanie z wyłaniającym się, z podświetlonych słońcem chmur bielikiem. Młody ptak leciał w kierunku stada kaczek, które sygnalizowały zagrożenie z góry. Żadna z nich nie poderwała się o dziwo do lotu.

Zestawienie obserwacji prezentuje się następująco:

KOS - 1
KWICZOŁ - 11
MODRASZKA - 2
DZWONIEC - 1
TRZNADEL - 2
BOGATKA - 1
ZIĘBA - 1
SROKOSZ - 1
KORMORAN CZARNY - 16
KRZYŻÓWKA - 86
NUROGĘŚ - 6
GĄGOŁ - 10
ŁABĘDŹ NIEMY - 5
BAŻANT - 1
BIELIK - 1
MYSZOŁÓW - 2
MEWA BIAŁOGŁOWA - 4
WRONA SIWA - 1
Nurogęś - samiec wśród kry. Fot. MM
Kwiczoł żerujący na owocach dzikiej róży. Fot. MM
Para gągołów. Fot. MM
Łabędzie nieme - na pierwszym planie ptak młody. Fot. MM
Nieme wśród lodu. Fot. MM
Stado krzyżówek. Fot. MM
Krzyżówki w stadzie czują się bezpieczniejsze. Fot. MM
Młody bielik w locie. Fot. MM
Bielik w całej okazałości. Fot. MM
Startujący kormoran. Fot. MM

25 stycznia 2014

ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2014 - DZIEŃ PIERWSZY

Mimo jedenastostopniowego mrozu wycieczka z okazji Zimowego Ptakoliczenia odbyła się pomyślnie. Piętnaścioro uczestników przeszło trasę w parku miejskim w Proszowicach, odcinek Szreniawy i Ścieklca oraz część obwodnicy Proszowic. Mróz i wiatr sprawił, że niektórzy z grupy postanowili wrócić do ciepłego domu. Zostali najbardziej wytrwali - dziękuję im w imieniu ptaków i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Szczególnie ciekawymi gatunkami był dzięcioł zielony, niestety nie udało się zidentyfikować płci ptaka. Widzieliśmy także duże stado czyży - to najliczniej obserwowane jak do tej pory ptaki.

Zestawienie obserwacji przedstawia się następująco:

CZYŻ - 51
KAWKA - 10
KWICZOŁ - 8
KOS - 4
MODRASZKA - 7
SIERPÓWKA - 4
BOGATKA - 3
SZCZYGIEŁ - 3
KRZYŻÓWKA - 2
KOWALIK - 1
DZIĘCIOŁ ZIELONY - 1
SÓJKA - 1
BAŻANT - 1
WRONA SIWA - 1

Modraszki widzieliśmy siedzące na trzcinach blisko obwodnicy. Wykonywały akrobatyczne ćwiczenia na pojedynczych źdźbłach. Nie udało się zidentyfikować drapieżnika, który przelatywał nad drzewami. Na pierwszy rzut oka przypominał sokoła Falco sp.
Modraszka w trzcinowisku. Fot. MM

Uczestnicy wycieczki. Fot. MM
Sójka. Fot. MM
Kwiczoł, żerujący na opadłej jarzębinie. Fot. MM
Mróz dawał się we znaki. Fot. MM
Kos - samiec. Fot. MM
Zima zmusza do zmniejszenia lęku do ludzi. Fot. MM
Kwiczoł z przodu wygląda na rozzłoszczonego. Fot. MM

24 stycznia 2014

ŁOWCA POD KARMNIKIEM

Dziś rano wszystkie ptaki, które widywałem w naszym karmniku przy Centrum Kultury gdzieś się pochowały. Stołówka świeciła pustkami mimo obfitej dawki pokarmu. Na pobliskiej brzozie siedział młody samiec krogulca. Wypatrywał potencjalnej zdobyczy. Wysoko na drzewie, ptak miał świetny punkt obserwacyjny. Po chwilowej obserwacji okolicy krogulec odleciał w kierunku parku. Drobne ptaki śpiewające i sierpówki, długo nie pojawiały się w karmniku. Były bardzo ostrożne i nieufne. Krogulec to drapieżca specjalizujący się w polowaniach na ptasi drobiazg. Nie gardzi też większą zdobyczą, gołębiem, sierpówką. Bystry wzrok i szybka reakcja to atrybuty drapieżnego krogulca.
Zima zmusza ptaki do szukania pokarmu. Krogulec podąża za nimi i też chce się pożywić słabszymi i nieostrożnymi osobnikami. Sam musi uważać by nie zostać zjedzony przez jastrzębia a w rejonach puszcz i górskich lasów przez puchacza.
Przyczajony krogulec. Młody ptak. Strategia łowiecka krogulca polega na efekcie zaskoczenia. Na odkrytej przestrzeni drapieżnik nie ma szans podejść ofiary. Fot. MM

22 stycznia 2014

PRZYGOTOWANIE DO ZIMOWEGO PTAKOLICZENIA 2014

W tym roku ptakiem zimowego ptakoliczenia jest dzwoniec. Na naszym plakacie widzimy portret grubodzioba. Każdy uczestnik zimowego liczenia dostanie karty obserwacji do ręki i będzie mógł zapisać kolejne pojawiające się gatunki. Karta powstała na lokalnym gruncie. Wszystkie dane zostaną wprowadzone do systemu elektronicznego. Na koniec wszystkich wycieczek nastąpi wielkie podsumowanie i ogłoszenie laureatów najliczniej zimujących ptaków. W ułatwieniu rozpoznawania niektórych wybranych gatunków pomoże karta z zamieszczonymi ilustracjami. Ma ona jednak swoje ograniczenia (nie da się umieścić na jednej karcie zbyt dużo różnych ptaków). Wątpliwości obserwacyjne rozwieją pomoce w postaci książek - kluczy. Zachęcam do wzięcia udziału w akcji. Zima to dobry okres na obserwację. Brak liści na drzewach ułatwia wypatrywanie. 
Ptaki - wybrane gatunki (karta obserwacyjna) 1 pełzacz ogrodowy, 2 gil, 3 raniuszek, 4 sójka, 5 kowalik, 6 sikora uboga, 7 mysikrólik, 8 modraszka, 9 strzyżyk

14 stycznia 2014

ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2014

Zapraszamy na kolejną edycję Zimowego Ptakoliczenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wycieczki odbędą się w całej Polsce. Ciepła zima wprowadziła pewne zawirowania w przyrodzie. Niebawem dowiemy się jakie gatunki ptaków zimują w różnych miejscach w naszym kraju.

Wycieczki odbędą się 24, 25 i 26 stycznia. 

Dołącz do wycieczki:

25 stycznia - 10.00 - zbiórka pod Domem Kultury 
w Proszowicach.
Trasa obejmuje park miejski i odcinki miejskie dwóch rzek: Szreniawy i Ścieklca. 
Czas trwania: ok. 3h
UWAGA
Zabieramy ze sobą ciepłe nieprzemakalne buty, coś do pisania, lornetkę, aparat fotograficzny.
Prowiant we własnym zakresie.
Na spóźnialskich czekamy 5 min. 

26 stycznia - 10.00 - zbiórka przy przystani barek na Wiśle w Witowie gm. Koszyce.
Trasa obejmuje zabudowani wiejskie przy rzece. 
Czas trwania: ok. 4h
UWAGA
Zabieramy ciepłe, nieprzemakalne obuwie, długopis, lornetkę, aparat fotograficzny.
Prowiant we własnym zakresie.
Na spóźnialskich czekamy 5 min. 

Szczegóły na stronie OTOP

7 stycznia 2014

PTASIE ZAGADKI CZ. 4

JAKI TO PTAK ?
Rozwiązanie zagadki:
kapturka (Sylvia atricapilla) - samica.
Gratulujemy zwycięzcy.

PTASIA WYSTAWA - ZOBACZ NIESAMOWITE DZIEŁA SZTUKI W WYKONANIU RÓŻNYCH ARTYSTÓW


Zapraszamy na wspaniałą wystawę poświęconą ptakom. Odbędzie się ona w Goniądzu (woj. podlaskie). Wielkie otwarcie wystawy 24 stycznia 2014 o godz. 18.30 - Centrum Orlikowe nad Biebrzą.
Warto uczestniczyć i podziwiać. Szczegóły i relacja z wystawy na facebooku i stronie
http://www.jestemnaptak.pl/artykul/wydarzenia/wystawa-o-ptakach-dla-ptakow


Rys. MM

5 stycznia 2014

1 stycznia 2014

PTASIE ZAGADKI

JAKI TO PTAK?

Rozwiązanie zagadki:
zięba (Fringilla coelebs)- samica
Gratulujemy osobom, które rozwiązały zagadkę.