24 stycznia 2014

ŁOWCA POD KARMNIKIEM

Dziś rano wszystkie ptaki, które widywałem w naszym karmniku przy Centrum Kultury gdzieś się pochowały. Stołówka świeciła pustkami mimo obfitej dawki pokarmu. Na pobliskiej brzozie siedział młody samiec krogulca. Wypatrywał potencjalnej zdobyczy. Wysoko na drzewie, ptak miał świetny punkt obserwacyjny. Po chwilowej obserwacji okolicy krogulec odleciał w kierunku parku. Drobne ptaki śpiewające i sierpówki, długo nie pojawiały się w karmniku. Były bardzo ostrożne i nieufne. Krogulec to drapieżca specjalizujący się w polowaniach na ptasi drobiazg. Nie gardzi też większą zdobyczą, gołębiem, sierpówką. Bystry wzrok i szybka reakcja to atrybuty drapieżnego krogulca.
Zima zmusza ptaki do szukania pokarmu. Krogulec podąża za nimi i też chce się pożywić słabszymi i nieostrożnymi osobnikami. Sam musi uważać by nie zostać zjedzony przez jastrzębia a w rejonach puszcz i górskich lasów przez puchacza.
Przyczajony krogulec. Młody ptak. Strategia łowiecka krogulca polega na efekcie zaskoczenia. Na odkrytej przestrzeni drapieżnik nie ma szans podejść ofiary. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz