26 maja 2013

ŻUKLANDIA - PIANA NA ROŚLINACH

Czasami spacerując przez bujną roślinność łąkową można natknąć się na pianę znajdującą się na roślinach zielnych, a także występującą na niskich krzakach wierzby iwy. Piana wygląda zupełnie jak ślina i ma lepką konsystencję. To dziwne zjawisko generuje mały owad, a dokładniej jego larwa. Pienik ślinianka (Philaenus spumarius) to nazwa adekwatna do tego co produkuje. Larwa jest zielona i wysysa soki z roślin, które z czasem obumierają kiedy następuje inwazja tego owada. Ciało larwy jest wrażliwe na wysychanie i promienie słoneczne, piana chroni ją przed utratą wody i przed drapieżnikami. Ta swoista ślina to odchody w które larwa pienika wdmuchuje pęcherzyki powietrza. Płyn ten zawiera białko. Pienik należy do rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych i podrodziny piewików, do której należą też hałaśliwe cykady. Postać dorosła jest niepozorna koloru brązowo - żółtawego. Pienik ślinianka potrafi niezwykle daleko i szybko wykonać zadziwiający skok. Dzieje się to dzięki specjalnie ukształtowanym stawom w nogach. Odnotowuje się stopniowy spadek liczebności tego owada, którego uważa się za szkodnika.
Piana na wierzbie iwie/ Fot. K. Chojnacka
Piana jest nietypowa, a każdy pęcherzyk lśni odbitym światłem. Fot. MM
Zielona larwa pienika. Fot. K. Chojnacka

5 komentarzy:

 1. Witam, mam właśnie to na swoich roślinach:( Proszę mi poradzić czym to można usunąć. Interesują mnie naturalne metody. Z góry dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja te piane poprostu wytarlam,i umylam rosline woda

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta piana jest trująca?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta piana jest trująca?

  OdpowiedzUsuń
 5. Piana nie jest trująca. Pienik tworzy ją dla ochrony swojego delikatnego ciała. Zarówno przed wyschnięciem jak i przed drapieżnikami.

  OdpowiedzUsuń