23 sierpnia 2014

ŁOWY MŁODEGO GĄSIORKA

Późne lato i wczesna jesień jest dla ptasiarzy najtrudniejszym okresem w oznaczaniu gatunków ptaków. Czas pierzenia i przywdziewania szat spoczynkowych i młodocianych sprawia, że czasem prosty gatunek ptaka może sprawić kłopot niedoświadczonemu obserwatorowi. Szczególnie trudne są szaty młodociane, wprawiają w zakłopotanie.
Młode ptaki są sympatyczne i czasami dostarczają wiele radości kiedy podpatrujemy jak próbują wkraczać w dorosłe życie. Nie zawsze polowania kończą się sukcesem.  Porażki uczą jak przetrwać w świecie przyrody. Czasami wystarczy jeden błąd by niespodziewanie stracić szansę na pokarm, a i czasem życie.
Pewnego słonecznego dnia obserwowałem młode gąsiorki, które polowały na owady, a właściwie na wszystko co poruszało się wśród traw. Przypominały trochę polujące małe koty, które bawią się tym, że polują i na odwrót - łączą zabawę z polowaniem. Nie zawsze owad znikał w żołądku ptaka. Gąsiorek nie poddawał się chciał pochwycić zdobycz, podobnie jak siedzący obok brat. Zanim rzucił się na potencjalną ofiarę bacznie obserwował okolicę i wpatrywał się w trawę. Ptak siedział na zeschłej roślinie. Dla gąsiorków to doskonała czatownia łowiecka.
 Długie oczekiwanie znudziło młodego myśliwego. Postanowił przenieść się na pobliski krzew. Tam przyczajony czekał na kolejną szansę na obiad. Całe popołudnie stracił na rozglądanie się za smacznym kąskiem. Młode gąsiorki muszą nabrać na wadze zanim ruszą w długą podróż. Jedzenie jest dla nich teraz priorytetem.
Młody gąsiorek na zasiadce. Fot. MM
Ptak siedział długo i odpoczywał. Fot. MM
Czas wypatrywania zdobyczy. Fot. MM
Osobniki młode są podobne do samicy, która jest mniej kreskowana. Fot. MM
Przyczajony. Fot. MM
Nikt mnie nie dojrzy. Fot. MM

1 komentarz:

  1. W tym roku w Dolinie Noteci gąsiorek to bardzo popularne ptaki. Młode osobniki pozwalają na więcej tzn. Dają większą szanse na sfotografowanie siebie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń