9 czerwca 2014

ŻOŁNY W WITOWIE - NOWY SEZON LĘGOWY

Żołny w Witowie w gminie Koszyce co roku zajmują gliniasto-piaszczyste urwiska. W tym roku obserwacje tych ptaków, pokazały, że nie są one stałe co do wyboru stoku. Zależy to od różnych uwarunkowań. Lęg na stoku od strony drogi - południowy wschód miał miejsce w 2012 roku. Późniejsze obserwacje dowiodły, że żołny przeniosły się w inne miejsce. Przyczyną było prawdopodobnie stopniowe osuwanie się ściany.
Upalne dni to doskonały czas dla tych ptaków. Latają wtedy za dużymi owadami - głównie za ważkami i błonkówkami. Zawsze znajdzie się też czas na kąpiel słoneczną. Afrykańskie korzenie tych ptaków dowodzą, że nie kąpią się one w wodzie. Czasami korzystają z piasku by wyczyścić pióra. Wodę pobierają bezpośrednio z pokarmu.
Jaki będzie los kolonii żołn w Witowie czas pokaże. Dawniej można było zobaczyć więcej tych ptaków. Żołny były bardzo ufne. Jak wróble siadały na linkach niskiego napięcia, znajdujących się przy drodze. Obserwator mógł wtedy napawać się ich kolorami i gracją z jaką siadały na drutach. Łatwo można było dostrzec ich zachowania godowe i zwyczaje co do pobieranego pokarmu i obchodzenia się z pożywieniem.
Obecnie ptaki siadają na linkach i krzewach po przeciwnej stronie stoku. Nadal czują się u siebie. Klimat tych urwisk związany jest z żołnami. Jeśli ich zabraknie - okolica straci na wartości przyrodniczej.
Ważne by w okresie lęgowym nie podchodzić zbyt blisko i nie niepokoić ptaków częstymi najazdami. Nie należy fotografować za wszelką cenę i łamać zasady etyki obserwatora ptaków. Zmniejszenie dystansu do minimum nie stresuje ptaki.
Zawsze kiedy obserwowałem żołny wydawały mi się klejnotami wśród ptasiej świty. Klejnot pozostaje piękny wtedy, kiedy możemy na niego patrzeć z daleka, częste oglądanie i dotykanie, sprawia, że wszystko niszczeje. Podobnie jest z kolonią żołn. Jeśli będą często nękane, kolonia może się rozpaść, przenieść w inne bardziej ustronne miejsce, gdzie nie ma chętnych do zdjęć "miłośników ptaków" rozdeptujących urwiska (ich miejsce bytowania).
Żołna w locie. Fot. I. Długosz
Przelatująca blisko urwisk żołna. Fot. I. Długosz
Para żołn na glinianej półce. Fot. MM
Obserwując ptaki można zobaczyć rozmaitą gamę zachowań. Szczególnie ciekawe jest drążenie nor i szukanie nowego miejsca na założenie rodziny. Ptaki nieustannie zmieniały miejsce na różnych półkach i gliniastych ścianach. Nora lęgowa powstanie w szczególnym miejscu. Wiatr nie może zawiewać do wnętrza nory, a popołudniowy skwar nie może dokuczać. Ptaki preferują stok położony od wschodniej strony. Wstające słońce stopniowo ogrzewa ścianę.  Fot. MM
Para poszukiwała miejsca. Fot. MM
Mimo jaskrawych kolorów trudno dostrzec żołny na urwisku. Fot. MM

1 komentarz:

  1. zawsze marzyłem o spotkaniu żołn, dlatego w najbliższym czasie zamierzam wybrać się do Witowa :) mam tylko pytanie jakim aparatem i obiektywem są zrobione te zdjęcia?

    pozdrawiam, zapraszam na mojego bloga :)

    OdpowiedzUsuń