23 czerwca 2013

RYBITWA BIAŁOCZELNA NAD WISŁĄ

Rybitwa białoczelna to najmniejszy przedstawiciel rybitw w Polsce. Jest niewiele większa od sieweczki rzecznej. W porównaniu z rybitwą rzeczną to maleństwo. Podobna w ubarwieniu do rybitwy rzecznej, różni się żółtym dziobem i białym czołem. Hałaśliwa, odzywa się wibrującym piskliwym głosem. Lęgnie się w koloniach. Samica składa jaja bezpośrednio w dołku w żwirze lub pisku. Samiec w okresie godowym dostarcza samicy upominki w postaci małych rybek i owadów wodnych. Czasami zdarzają się akty prostytucji u tych ptaków. Samica czeka na brzegu na podarunek. Kiedy dostanie to co chciała w zamian samiec może z nią kopulować. Podobne zjawisko jest obserwowane u innych gatunków rybitw. W koloniach gdzie lęgły się sieweczki rzeczne i rybitwy białoczelne dochodziło często do podmiany piskląt i sieweczki broniły małe rybitwy przed ich własną rodzinką. Rybitwa białoczelna jest w Polsce rzadka i występuje w obrębie dużych rzek, głównie Wisły. Monogamiczna. Zimuje w Afryce. Podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Miałem okazję obserwować rybitwy rzeczne nad Wisłą w miejscowości Witów. Para ptaków wspólnie żerowała. Kiedy samica zmęczyła się polowaniem czekała na samca. Zaskoczyły mnie rozmiary tej rybitwy jest ona trochę większa od sieweczki rzecznej. Kiedy siedzi na piasku jest praktycznie niewidoczna, kontrastuje tylko czarna głowa. Z daleka ciężko jest ją namierzyć. Ułatwia to głośne nawoływania ptaków w rewirze występowania. Prawdopodobnie rybitwy z nad Wisły w Witowie nie są lęgowe. Miejsca lęgów mogą znajdować się blisko, a niewykluczone, że kilka par osiedliło się na plażach w Witowie na drugim brzegu. Powodzenie lęgu zależy od pewnych czynników -  potrzebne są do tego czyste, spokojne plaże, a tych w sezonie letnim jak na lekarstwo.
Rybitwa białoczelna żywi się głównie małymi rybami, owadami wodnymi i skorupiakami. Strategia łowiecka polega na wypatrywaniu i rzucaniu się do wody za zdobyczą - tak, że ptak może zanurzyć się w wodzie. Pochwyconą ofiarę pożera w locie.
Para rybitw białoczelnych. Fot. MM
Na plaży. Fot. MM
Zadziwiają rozmiary tego pieknego ptaka. Fot. MM


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz