20 kwietnia 2013

DRYPTA DENTATA - RZADKI GATUNEK CHRZĄSZCZA STWIERDZONY W POWIECIE PROSZOWICKIM - ŻUKLANDIA

Drypta dentata to chrząszcz z rodziny biegaczy (owadów o mocnym chitynowym pancerzu, poruszających się zwykle po ziemi). Gatunek ten jest jedynym przedstawicielem rodzaju Drypta występującym w Polsce. Środowiskiem bytowania jest spróchniałe drewno, pnie drzew, miejsca gdzie znajdują się martwe części roślin. Podobnie jak inne biegacze Drypta dentata poluje na owady i ich larwy w martwym drewnie - na co wskazuje wydłużone ciało tego owada. Wciska się on w chodniki potencjalnych ofiar. Występowanie w Polsce ma charakter reliktowy, opisanych jest kilka stanowisk tego chrząszcza - Wyżyna Miechowska, Wyżyna Krakowsko-Wieluńska, a także w Karpatach. Status gatunku jest niepewny, zmierzający w kierunku zagrożenia wyginięciem. Jakie mogą być przyczyny zanikania gatunku? Brak, a także kurczenie się  środowiska bytowania, stosowanie środków owadobójczych.
Moja historia związana z tym gatunkiem rzadkiego owada zaczęła się parę dni temu, kiedy zakładałem tunel, w którym mieliśmy zasadzić pomidory. Folia jest co roku przyciskana dużymi belami drewna, które w dawnych czasach leżały jako podkład pod tory kolejowe. Drewno po wielu latach zaczęło próchnieć i rozlatywać się. To właśnie w tym martwym drewnie obserwowałem zadziwiająco pięknego chrząszcza, mieniącego się na zielono-niebiesko z brązowo-czerwonymi nogami. Owad nie bardzo znosił światło słoneczne i zaraz chował się w próchnie. Poruszał się szybko. Wstępna identyfikacja nie przyniosła żadnych rezultatów, a dotarcie do prawdy było mozolne. Postanowiłem skonsultować moje odkrycie z entomologiem z Uniwersytetu Jagielońskiego i dzięki jego uprzejmości i znajomości tematu można było prawidłowo oznaczyć gatunek i dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu, występowaniu.
Niestety nie ma polskiej nazwy tego chrząszcza a łacińska nazwa dentata oznacza "zębaty". Można więc nazywać tego owada biegaczem zębatym. Biologia gatunku jest nieznana, brakuje odpowiednich badań na ten temat. Warto zatem obserwować świat przyrody i dociekać prawdy, ponieważ jest ona pomocna w badaniach naukowych nad biologią i występowaniem gatunków. Czasami rzadkie zwierzęta czy rośliny mają stałe stanowiska gdzie żyją od wielu lat, o których występowaniu nic nie wiemy.
Drypta dentata w naturalnym środowisku. Fot. MM
Wystawiony na słońce biegacz szybko umykał w spróchniałe bele drewna. Fot. MM

1 komentarz: