2 marca 2013

NIEUCHWYTNY

Wiosna powoli wkracza i zmienia przyrodę. Przybywa światła słonecznego, dni stają się dłuższe. Zwierzęta doskonale to wyczuwają i zaczynają gody. Marzec może być zwodniczy, a chłód i śnieg mogą powrócić szybko. Spacerując po zadrzewieniach i niewielkich enklawach nad Wisłą, spotkałem jednego z najbardziej ruchliwych i nieuchwytnych ptaków jakie znam. Mowa o raniuszkach. Te małe, białe kulki niezwykle szybko uwijają się wśród zarośli i poszukują czegoś do zjedzenia. Poruszają się w obrębie zakrzewień, można je łatwo zobaczyć a jeszcze lepiej usłyszeć, ponieważ wydają typowe dźwięki, brzmiące jak czrrri, czrrriii, czrrriu. Niełatwo sfotografować tego ptaka, balansującego jak akrobata na najcieńszych gałązkach. Raniuszki nie są płochliwe i pozwalają się zbliżyć. Niedługo zaczną budować duże, jajokształtne gniazda.
Słońce ogrzewa ziemię i budzi to do życia pająki. Wiosna zawsze kojarzyła mi się z pająkami, biegającymi w trawie i po resztkach śniegu. To dobre źródło pokarmu dla ptaków i urozmaicenie po zimowej diecie nasiennej. Nawet trznadel nie pogardzi świeżym bogatym w białko pająkiem.
Wszędzie rozchodzi się niesamowite bębnienie dzięciołów. Dziś udało mi się zobaczyć i usłyszeć dzięcioła dużego i samicę dzięcioła białoszyjego. Nad urwiskami słychać głosy godowe jastrzębi, ptaki te zaczynają także loty tokowe.
Wczesny oddech wiosny jest jeszcze przesycony chłodem i grą świateł, spowodowaną wiatrem, który pędzi chmury. Słońce jest bardzo ostre i dociera do dna lasu, gdzie niebawem pojawią się pierwsze kwiaty i będą korzystały z ciepła, zanim o słońce powalczą drzewa i ich liście.
Mimo małych rozmiarów raniuszek jest dobrze widoczny i dość hałaśliwy. Fot. MM
Wiszenie głową w dół i akrobacje to żadna trudność. Fot. MM
Drobny dziób pozwala na chwytanie małych owadów i ich larw oraz  do zbierania jajeczek i poczwarek. Fot. MM
Raniuszek jest bardzo energicznym ptakiem wróblowym. Fot. MM
Cała energia takiej kulki z piór jest wykorzystywana do zbierania pokarmu wprost z liści i gałązek. Fot. MM
Raniuszek z tyłu. Fot. MM
Mewa białogłowa. Fot. MM
Wygrzewający się w słońcu trznadel. Fot. MM
Pieśń trznadla można już usłyszeć na polach i łąkach. Czasami ptak zawodzi zimowym zawołaniem. Fot. MM
Dwa kozły i koza sarny. Fot. MM
Kozły mają na rogach scypuł. Rogi są odżywiane i rosną. Fot. MM
Złotorost ścienny (Xanthoria parietina), porost rosnący pospolicie w całym kraju na drzewach liściastych, rzadziej na iglakach, a także na kamieniach. Fot. MM
Występuje w trzech barwach, Na drzewach jest przeważnie siarkowo-żółty.  Preferuje środowisko bogate w azot. Fot. MM
Wiosenna Wisła. Fot. MM
Panorama wiślana w Witowie. Fot. MM
Zadrzewienia rosnące na wzgórzach. Fot. MM
Plątanina gałęzi. Fot. MM
Wiosna jest niepewna. Wszystko potrzebuje do życia słońca. Fot. MM
Dziwaczny kształt piaszczysto glinianej formacji. Warstwy świadczą, że kiedyś było tu morze. Fot. MM


1 komentarz: