24 stycznia 2013

ŚWIAT SKUTY LODEM

Zima czasami lubi zaskoczyć i pokazać swoją potęgę. Jej wyrazem może być wszechobecny i paraliżujący lód. Kilka dni temu marznąca mżawka zmieniła świat w lukrowany, błyszczący, spowity lodem krajobraz. Drzewa uginały się pod jego ciężarem, każda roślina czy nawet zwierzę było w okowach lodu. Takie warunki pogodowe pogarszają szanse na przetrwanie wielu zwierząt, które mają znaczne trudności z przebiciem się przez grubą taflę lodu. Spacerując po łąkach natknąłem się na zimującą u nas pustułkę. Ptaki nieczęsto koczują i pozostają w kraju zimą. Osobnik, którego widziałem polował niedaleko trzcinowiska, siadał od czasu do czasu na oblodzonych, wierzbowych gałązkach.
PUSTUŁKA - miły akcent srogiej zimy. Fot. MM
Łąki w lodzie i śniegu. Fot. MM
Zimowy szaraczek. Fot. MM
Łopian skuty lodem. Fot. MM
Drzewa ciężko znoszą szklany bagaż. Fot. MM

2 komentarze:

  1. Piękna ta pustułka, kicek również :) Swoją drogą, dawno nie natknęłam się na zająca podczas spacerów około leśnych... A kiedyś bywała to norma. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zimą zające przenoszą się tam gdzie łatwo zdobyć pokarm, czyli blisko siedzib ludzkich i na polach z rzepakiem czy innym pożywieniem. Spadek liczebności spowodowany jest intensywnością polowań, skażeniem środowiska i przede wszystkim z powodu wałęsających się kotów i psów. Znaczny regres populacyjny przypada wiosną kiedy wypala się zeschłe trawy.

    OdpowiedzUsuń