9 listopada 2012

PTASIA OSPA - ZAGROŻENIE W KARMNIKU

PTASIA OSPA (Avian Pox) to choroba wirusowa o dwóch fazach, formach przebiegu. Pierwszy objawia się guzowatymi naroślami wokół oczu, dzioba, ale guzy mogą występować na całym ciele. Pierwszy typ choroby jest bardziej łagodny, czasami jednak może ograniczyć widzenie ptaka, czy narosnąć tak w okolicach dzioba, że utrudni mu to zdobywanie pokarmu. Strupy z czasem odpadają pozostawiając blizny. Wirus gromadzi się w tych obrzmieniach i namnaża się. Drugi typ choroby ma charakter błoniczy, może doprowadzić do śmierci ptaka, choroba atakuje gardło, tchawicę i utrudnia oddychanie.

Wirus jest przenoszony przez owady, a  w okresie jesienno-zimowym jest zmorą ptasich stołówek i karmników. Należy co jakiś czas odkażać karmnik. Jak to robić? Ja  przelewam karmnik wrzątkiem kilka razy i suszę. Później wystawiam i dokarmiam dalej. Można stosować wybielacz (bez chloru), nie stosujmy środków chemicznych aby nie zaszkodzić ptakom. Czyszczenie karmnika uchroni przed zjadaniem pokarmu, zanieczyszczonego odchodami, resztkami psującymi się w ptasiej stołówce.

Przez kilka dni obserwuję osobnika - samicę bogatki, która ma torbiel w okolicach oka. Stwierdzenie zainfekowanego osobnika uświadomiło mi, że odkażanie jest potrzebne częściej niż piszą o tym w literaturze ornitologicznej. Czystość to podstawa zdrowia ptaków, a możliwość zarażenia się trzeba zminimalizować do zera. Chory osobnik nadal przylatuje i pobiera pokarm z karmnika. Czy przeżyje okaże się w czasie. Czasami strupy, które odpadły mogą zainfekować i osłabić organizm co w efekcie może prowadzić do śmierci, a także narazić na ataki drapieżników.

Ptasia ospa jest chorobą która dotyka wszystkich gatunków ptaków. Głównie z dzikich gatunków chorują wróblowe, siewki, blaszkodziobe, papugi, gołębie, drapieżne. Stopień rozwoju choroby i formy zgrubień chorobotwórczych mogą być różne.

Jeśli uda mi się zrobić zdjęcie osobnika chorego zamieszczę go w najbliższym czasie, a wszystkim ptakolubom posiadającym karmniki przypominam - dbajcie o czystość w stołówce.
Więcej na :

2 komentarze:

  1. Czy bociany też chorują na ospę ptasią?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ptasia ospa dotyczy ptaków znajdujących się w dużych skupiskach, razem żerujących i defekujących w tym samym miejscu. Łatwo wtedy o zarażenie się jednego osobnika od drugiego. Ospa pojawia się w hodowlach, przy karmniku, w dużych fermach drobiarskich. Co do bocianów nie słyszałem ani nie widziałem zainfekowanego ptaka.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń