28 października 2012

ZIMOWY ODDECH

ŁABĘDZIE NIEME na rzece. Fot. MM
Chłód nie przeszkadzał ptakom w żerowaniu. Fot. MM
Krzyżówki licznie pojawiają się blisko brzegów. Fot. MM 
Samice krzyżówki. Fot. MM
Wisła w śnieżnej otoczce. Fot. MM
Zaskoczeniem było zobaczyć rano krajobraz cały w śniegu. Jesień nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a zima już wkracza powoli bez pytania. Temperatura około zera przy gruncie i lekki wiatr nie zachęcał do wyjść z domu. Śnieg był mokry i łatwo można było się przemoczyć, a przy okazji przeziębić. Prawdziwy obserwator przyrody, a w szczególności ptaków jest gotowy na wyzwania.
Postanowiłem, że wybiorę się nad rzekę. Nie był to dobry pomysł jechać tam na rowerze bez błotników, ale jakoś dałem radę dotrzeć do zadrzewień blisko drogi, która prowadziła już do zakrętu gdzie schodziło się za wał i do rzeki. W tych zadrzewieniach moją uwagę przykuły liczne ptaki uwijające się wśród igliwia świerków rosnących przy drodze. Ptaki były tak ruchliwe, że nie było mowy o zrobieniu im zdjęcia i pozostało tylko zlokalizowanie ich i oznaczenie przy pomocy lornetki. Okazało się że były tam bogatki, modraszki i sosnówki, które są moimi ulubionymi sikorami. Sympatyczne, nieduże i z białym policzkiem oraz białą plamką na głowie.
Nad rzeką widziałem sporo krzyżówek i nurogęsi, przelatywały także inne ptaki: szczygły, srokosz myszołów (w tym jeden kosmacz).

WYNIKI OBSERWACJI: GODZ. 09.30 - 12.20

DZWONIEC 2
WRÓBEL 5
MAZUREK 15
SZCZYGIEŁ 15
BOGATKA 4
MODRASZKA 2
SOSNÓWKA 4
KOS 2
GIL 2
KWICZOŁ 2
SKOWRONEK 2
RANIUSZEK 1
SROKOSZ 1
GAWRON 42
KRUK 1
WRONA SIWA 9
BAŻANT 2 F
MYSZOŁÓW ZWYCZAJNY 3
MYSZOŁÓW WŁOCHATY 1 juv
ŁABĘDŹ NIEMY 2
KRZYŻÓWKA 25
NUROGĘŚ 5
GĘŚ ZBOŻOWA 3
KORMORAN CZARNY 3 (2 Ad, 1 juv)
MEWA SREBRZYSTA 4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz