30 sierpnia 2015

ŁOWCY SKAMIENIAŁOŚCI - NA TROPIE MAMUTA

Dziś odbyła się wycieczka paleontologiczna. Na początku zwiedziliśmy muzeum w Koszycach. Eksponaty mówiły wiele o bogactwie okolicy. Kości mamutów, które oglądaliśmy były interesujące. Zobaczyliśmy także inne szczątki zwierząt wymarłych, oraz dwa fragmenty czaszek ludzkich.
Po wizycie w muzeum ruszyliśmy dokonać odkryć.
Upał dawał się we znaki. Rzeka odsłoniła swoje tajemnice. Plaża ciągnęła się szerokim pasem. Na powierzchni widzieliśmy rozmaity materiał niesiony przez wodę. Różnorodne szczątki leżały i wystawały ze żwiru i piachu.
Szczególnie ekscytujące okazało się odkrycie trzonowca mamuta (molar). Ząb sterczał z piasku i czekał na wydobycie.
Mamuty wymieniały zęby podobnie jak słonie. Ich powierzchnia i wygląd do złudzenia przypomina słonia, kuzyna mamuta.
Udało się tym razem. Moim marzeniem było znaleźć ząb trzonowy mamuta. Cztery lata wstecz, znaleziono tu fragment ciosu i inne kości - między innymi miednicę, kości długie (fragmenty).
Odsłonięte plaże i rozległe żwirowe łachy, sprzyjają poszukiwaniom.
Zęby trzonowe mamuta miały bardzo twarde szkliwo z niezwykłą powierzchnią ścierną. Służyły do rozcierania twardej trawy.
Mamuty wyginęły 10 000 lat temu, ostatni z rodu żył jeszcze na wyspie Wrangler 4 000 lat temu. Najbliżej spokrewnionymi zwierzętami z mamutami są obecnie żyjące słonie. Mamuty nie były przodkami słoni, a ich kuzynami.  Gałąź filogenetyczna uschła i nie przetrwały do naszych czasów. Zostało mnóstwo szczątków i zwłok zakonserwowanych w lodzie na Syberii.
Żuchwa (fragment) - widok od spodniej strony. Fot. MM
Ząb w żuchwie - widok z boku. Fot. MM
Ząb trzonowy - widoczna powierzchnia ścierna. Fot. MM
Łowcy skamieniałości. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz