25 października 2013

PTASI EDEN - UJŚCIE JEZUICKIE

Ujścia wielu rzek płynących w Polsce są różnorodne. Jedne rzeki rozlewają się w postaci delty, gdzie tworzą się wspaniałe warunki do bytowania zwierząt i roślin; inne rzeki mają proste koryto i ich ujście jest często wąskie o charakterze rynny.  W niewielkiej miejscowości na południu Polski - Ujściu Jezuickim wpada malownicza, górska rzeka Dunajec. Przy samym ujściu na Wiśle działa prom, który przewozi pasażerów z Opatowca na drugi brzeg. Wisła blisko Ujścia jest bogata w kamieniste brzegi. Po drugiej stronie znajdują się niewielkie cyple, gdzie gromadzą się duże stada krzyżówek i innych ptaków wodnych. W okolicznych krzakach można zobaczyć mnóstwo bażantów i małych ptaków śpiewających: trznadli, szczygłów, raniuszków, czyży, modraszek itd.. W pobliskich starych sadach chętnie bytują dzięcioły. Cały obszar doliny Dunajca tworzą łąki, na których pasą się stadami krowy. Użytkowe łąki to świetne miejsce dla niektórych gatunków ptaków - takich jak pójdźka i dudek. Ten ostatni może występować w tym areale i żerować w krowich odchodach. W marcu planujemy zamontować tam budkę doświadczalną. Jeśli ptaki są w obrębie łąk powinny zasiedlić po pewnym czasie budkę.
Na niebie o tej porze roku można zobaczyć ogromne stada kormoranów. W jednym kluczu może znajdować się nawet ponad sto osobników. O dziwo zobaczyliśmy także spore stado żurawi liczące czternaście osobników. Przy dobrej i słonecznej pogodzie wiele drapieżników szybuje. Tak robią myszołowy i jastrzębie.
Woda w Dunajcu jest przejrzysta, można dostrzec pływające tam ryby. Tak czysta i klarowna woda jest wyznacznikiem występowania ciekawych i chronionych gatunków zwierząt. Na pewno można tu zobaczyć zimorodka. Na drugim brzegu znajdują się rozmaite korzenie, gałęzie i uschnięte drzewa, gdzie ptak może polować, czatować i odpoczywać. Na przelotach wiosenno-jesiennych mogą pojawiać się takie ptasie perełki jak rybołów, bataliony, rozmaite siewkowe.
Okolicę często odwiedzają czaple siwe. Na płyciznach polują na drobne ryby. W zaroślach uważny obserwator dostrzeże żerujące sarny. Rzeka jest dla nich miejscem odpoczynku. W upalne dni lata kryją się w roślinności przy pasie wody. Odwiedzają także wytyczone miejsca by napić się wody lub przeprawić na drugi brzeg.
Nurt Dunajca blisko ujścia jest spokojny, zupełnie przeciwny w stosunku do jego górskiej części.
Odwiedzimy to miejsce zimą, kiedy nadejdzie czas gągołów, bielików i myszołowów włochatych.
Sarny spacerujące brzegiem Dunajca. Fot. M. Gawłowski
Najbardziej wyczekiwany i miły akcent każdej ptasiej wycieczki - raniuszek. Fot. N. Gronowska
Kruk w locie. Fot. N. Gronowska
Szybujący myszołów. Fot. N. Gronowska
Dunajec obfituje w ryby. Fot. N. Gronowska
Niewielki klucz żurawi. Fot. N. Gronowska
Dunajec blisko ujścia jest niezwykle płytki i szeroki. Fot. MM
To świetnie miejsce na wodopój dla zwierząt. Fot. MM
Brzegi są zróżnicowane. Fot. MM
Nawisy roślinności tworzą wspaniałe miejsca na kryjówkę podczas polowania. Fot. MM
Lecące stado kormoranów. Fot. MM
Ujście Dunajca do Wisły. Fot. MM
Bażanty skubiące trawę na okolicznych łąkach. Fot. MM
Wisła - 300 metrów od ujścia. Fot. MM
Bażant w roślinności przyrzecznej. Fot. MM
Wał wiślany. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz