8 kwietnia 2015

GOŚCIE NA WYSPIE

Niecodziennie widujemy rzadkie ptaki wędrowne. Rzadkości pojawiają się wszędzie tam gdzie środowisko sprzyja żerowaniu i jest to tym samym dobry punkt przelotowy dla wędrowców. Najlepiej szukać rzadkości wśród rozmaitych cieków wodnych, bagien i rozlewisk. Otwarte morze, ujście dużych rzek, zatoki i łachy to także dobre punkty, gdzie możemy obserwować różnorodnych wędrowców.
Szczególnie ciekawym ptakiem odwiedzającym Polskę w czasie wielkiej migracji jest ostrygojad. Ptak jak sama nazwa wskazuje zjada rożnego rodzaju mięczaki (małże, ostrygi, sercówki, omułki itp.), ale także małe ryby, rozmaite pierścienice, robaki. Dziobem zręcznie otwiera muszle małży. Sylwetka i ubarwienie ostrygojada sprawia, że ciężko pomylić go z innym ptakiem. Rozmiary - nieco większy od mewy śmieszki. Długi, prosty, czerwony dziób. Czerwona obrączka wokół oka. Ostrygojad drepta energicznie po piasku. Pojawia się w dużych stadach, liczących nawet po kilka tysięcy ptaków. Żeruje w stadach mieszanych z innymi siewkami.
Ostrygojad lęgnie sie na Islandii, na półwyspie Skandynawskim, oraz na wyspach Brytyjskich.
Dwa ptaki żerujące wraz z biegusami zmiennymi, widziałem na Wyspie Sobieszewskiej, w rezerwacie Mewia Łacha. Ptaki robiły wrażenie. Ich czarno-białe pióra i czerwony dziób rzucały się z daleka w oczy.
Ptaki żerowały razem. Fot. MM
Ostrygojady na brzegu. Fot.M M
Cały czas obserwowały. Fot. MM
Ptak sonduje dziobem pokarm. Fot. MM
W locie. Fot. MM
Jedzenie nie ucieknie. Fot.MM
Fale i wiatr utrudniały ucztę. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz