1 lutego 2015

PTASI RAJD - RELACJA, 1.1.2015

Słoneczny zimowy poranek to wymarzony dzień na ptaki. Nad rzeką Wisłą nie ma jeszcze ruchu wśród ptaków wędrownych, ale wytrawny obserwator dopatrzy się pierwszych zwiastunów, dalekiej wiosny. Na wodzie przewagę miały jak zwykle krzyżówki. Dopatrzyłem się pojedynczej cyraneczki. Pojawiają się gągoły - niezbyt licznie. Więcej kormoranów, przelatuje nad meandrującą rzeką. Bajkowa sceneria zimy jest niezwykle urokliwa. Szczególnie pięknie w takiej scenerii wyglądają samce gili. Trzy napuszone ptaki siedziały na wyschniętym łopianie. Po pewnym czasie dołączyła też samica. Czerwone brzuchy na suchej roślinie szybko przykuwają oczy.
Srokosz nadal poluje w stałym miejscu - na krzaku wierzbowym. Siedzi na czubku i obserwuje okolicę i to co dzieje się pod nim. Czeka na gryzonia lub małego ptaka, który siądzie blisko. Atak w mroźne dni musi być przemyślany, by nie tracić niepotrzebnie energii.
Na niebie zimą w Witowie królują bieliki. Dziś udało się wypatrzyć dwa osobniki. Mimo chłodu i zalegającego śniegu dni stają się coraz dłuższe. Światło bierze górę nad mrokiem. Zwierzęta wyczuwają te zmiany w przyrodzie i zaczynają nawoływać. Można już usłyszeć godową pieśń modraszki, bogatki, kowalika, dzięcioła zielonego. W lutym zaczyna się okres godowy wielu gatunków dzięciołów, które bębnią energicznie w drzewa.
Na świerkach blisko drogi można zobaczyć uszatkę, która przysypia w słonecznie i mroźne dni. Na gałęzi jest praktycznie niewidoczna. Kiedyś można było zobaczyć w tym miejscu więcej sów. Miały tam noclegowisko i przesypiały dzień grzejąc się blisko siebie. Dziś pozostała jedna sowa. Inne mogą być w pobliżu.
Zimowe spacery są inspirujące. Zawsze można zobaczyć coś nowego, a ciekawość sprawia, że chcemy coraz więcej czasu obcować z przyrodą na świeżym powietrzu. Zachęcam do kolejnych Ptasich Rajdów.
Zimowe drzewa nad Wisłą. Fot. MM
Gil na wrotyczu. Fot. MM
Dwa samce pożywiające się nasionami wrotycza. Fot. MM
W cieniu. Fot. MM
Gil to jeden z barwniejszych ptaków. Fot. MM
Słoneczny i mroźny dzień. Fot. MM
Mewa białogłowa. Fot. MM
Leniwe przeciąganie. Fot. MM
Kwiczoł na topoli. Fot. MM
Skarpy w puchu. Fot. MM
Wał. Fot. MM
Uszatki na świerku. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz