5 października 2014

EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW - WAŁ RUDA - DZIEŃ TRZECI - 4.10.2014M

Dziś rano było wyjątkowo chłodno. Termometr pokazywał około 1 stopnia Celsjusza. Czerwone słońce wstawało w mglistej zasłonie nad łąkami i lasem. Ptaki dopisały. Widzieliśmy 38 gatunków. Na wale rzeki Kisieliny obserwowaliśmy pokaźne stado żurawi. Młode, lecące z dorosłymi ptaki nie klangorzyły lecz popiskiwały. Naliczyliśmy 76 osobników. Część żerowała na pobliskiej łące. Widok zapierający dech w piersiach. Licznie dopisały sójki (34), myszołowy (12), szczygły (63), krzyżówki (88), czajki (15) i skowronki (26). Z ciekawszych obserwacji :
ŚWIERGOTEK RDZAWOGARLISTY  1 osobnik przelatujący (głos kontaktowy)
GĘŚ BIAŁOCZELNA 4 ptaki w locie
GĄSIOREK 1 osobnik młodociany
KSZYK 23 ptaki w locie
KRUK 2 ptaki siedzące na maszcie
PUSTUŁKA 3 osobniki w locie
DROŹDZIK - 5 osobników nawołujących
Zaskoczeniem było spotkanie z droździkami. Mieliśmy je na początku i na końcu wycieczki kiedy wszyscy uczestnicy już pojechali. Głos alarmowy zdradził właśnie tego ptaka. Na sośnie siedziała wiewiórka i to ona mogła zdenerwować droździki.
Wycieczka okazała się bardzo owocna. Widzieliśmy mnóstwo jaszczurek żyworodnych, koników polnych, saren, oraz gąsienic barczatki malinówki. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Następne Europejskie Dni Ptaków za rok.
Dziękuje wszystkim, którzy zaszczycili moje wycieczki swoją obecnością.

Gatunki ptaków widziane na EDP 2014 w Wał Rudzie:
Muchomor bezwstydny. Fot. MM
Zaskroniec potrącony przez samochód. Fot. MM
Szybujący myszołów. Fot. MM
Uczestnicy wycieczki na drugim brzegu Kisieliny. Fot. MM
Las w porannym słońcu. Fot. MM2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem Waszych wycieczek przyrodniczych. Mam pytanie - jak długo trwają takie wycieczki i ile kilometrów? Ponieważ spotykacie mnóstwo przeróżnych gatunków świata zwierząt i roślin. Pozdrawiam i jestem pełen podziwu :-)

    OdpowiedzUsuń