1 lutego 2014

OSTRY SZPON

Mały i bystry drapieżnik. Tak można krótko rzec o krogulcu. Ptak jest wielkości gołębia. Samica jest nieco większa, przez co może polować na większą zdobycz - do wielkości gołębia grzywacza. Samiec jest wspaniale ubarwiony. Żółte oko jest dobrze widoczne i dostrzega poruszającą się zdobycz, nawet w gęstwinie i plątaninie gałęzi. Krogulec jest niezwykle zwrotnym myśliwym, podobnie jak jastrząb. Zwrotność i umiejętność omijania przeszkód sprawia, że krogulec jest wytrawnym zabójcą. Skuteczne polowanie to umiejętność cierpliwego wyczekiwania na ofiarę. Ptak może godzinami siedzieć i czekać na zdobycz. Dobre ukrycie to najważniejsza zasada udanego polowania. Krogulec wybiera do tego gęstwiny zarośli, plątaniny gałęzi, czasami też gęste igliwie sosen i świerków osłaniają skutecznie myśliwego. Mały dziób krogulca jest bardzo ostry i hakowaty. Łamie kark i rozrywa mięso w mgnieniu oka. Zabójczym orężem są szpony krogulca. Mocno wygięte i ostre jak szpilki pazury rozrywają ciało ofiar. Przy uderzeniu zaciskają się i uniemożliwiają wyrwanie się z opresji. Często zdarza się, że szpony zadają ostateczny śmiertelny cios potencjalnej ofierze. Krogulec dba o swoją broń, dzięki której zdobywa pożywienie. Po polowaniu czyści pazury z resztek zdobyczy.
Miałem dziś okazję spotkać samca krogulca oko w oko. On siedział na niewielkim drzewie, a ja wychodziłem z zarośli na ścieżkę wydeptaną przez zwierzynę. Ptak nie zwracał na mnie uwagi. raz popatrzył się w moją stronę i siedział spokojnie. Później widziałem go w innym miejscu polującego na małe ptaki wróblowe. Krogulec to mały, piękny drapieżnik. Nie każdy to doceni. Z uwagi na jego ataki na gołębie został znienawidzony przez hodowców tych ptaków. Zdarzają się przypadki zabijania i trucia krogulców. Niektórzy hodowcy zamykają drapieżnika w klatce i głodzą aż do śmierci ptaka. Takie zachowanie jest niedopuszczalne i w świetle obowiązujących przepisów - prawa ochrony przyrody, zabronione.
Krogulec najliczniej lęgnie się w lasach. Preferuje lasy iglaste, gdzie na świerkach buduje gniazdo. Zasiedla też tereny gdzie są tak zwane zadrzewienia śródpolne. Tam może się gnieździć i polować. Zimą jest widywany w miastach, może gniazdować w parkach miejskich. Krogulec tak jak inne ptaki szponiaste ma wielu wrogów. Należą do nich: jastrząb, orzeł przedni, puchacz, lis, wilk, ryś.
Ustawienie oczu sprawia że krogulec może widzieć stereoskopowo co pozwala na precyzyjną ocenę odległości. Fot. MM
Ptak wyczekuje w ukryciu na zdobycz. Czasami może to trwać kilka godzin. Fot. MM
Samiec krogulca jest barwniejszy niż samica. Dorosły samiec ma rdzawe policzki bok i kreskowanie spodu. Fot. MM
Krogulec dawniej należał do rzadkich ptaków Polski. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz