1 lutego 2014

KOSMATY MYSZOŁÓW

Myszołów zwyczajny jak sama nazwa wskazuje jest zwyczajnym i pospolitym drapieżnikiem występującym w całym kraju. Zimą możemy porównać naszego myszołowa z kosmaczem - myszołowem włochatym. Ptak ten jest jaśniejszy od rodzimego gatunku. Dominującym kolorem jest beżowy, jasny brąz, czerń. Rozpoznawanie tych dwóch myszołowów w locie może nam sprawić trudności. Warto nauczyć się pewnych cech osobniczych i będzie to pomocne w terenie. Myszołów włochaty jak sama nazwa wskazuje jest włochaty, ma opierzony skok i część palców. Strategia przystosowania do trudnych warunków północy. Skok myszołowa zwyczajnego jest nagi, żółty lub bladożółty. Skrzydło od spodu u kosmacza ma typowy wzór, z ktorym można się zapoznać na tablicy poglądowej, poniżej tekstu. U jasnej odmiany myszołowa zwyczajnego ciemna plama na spodniej stronie skrzydła ma kształt przecinka. Dobra cecha diagnostyczną jest jasny wierzch ogona z czarną pręgą obwodową.
 Kosmacz to gatunek północny. Zimuje w Polsce. Głównym pokarmem w ojczystych rewirach są lemingi i drobne gryzonie, czasami naziemne ptaki. Na zimowisku korzysta z padliny, zjada myszy i nornikowate.
Polujący myszołów włochaty potrafi zawisać jak myszołów zwyczajny i stopniowo obniżać się w kierunku ofiary. Oba gatunki nie tolerują się nawzajem i czasami dochodzi do walk na padlinie, czy w powietrzu. Podobnie jak myszołów zwyczajny, również jego krewniak ma różne odmiany barwne (jaśniejsze lub ciemniejsze). Różni się też względem płci i wieku.
Myszołów włochaty. Fotografia z 2012 roku. Fot. MM
Na zdjęciu prawdopodobnie samica. Zima 2012 rok. Fot. MM
Kosmacz w locie. Zdjęcie z 01.02.14 Fot. MM
Lecący kosmacz 01.02.2014, pokazał także biały wierzch ogona, nie udało się tego uchwycić na zdjęciu. Fot. MM
Rozpoznawanie myszołowów po skrzydle. Rys. MM
Zawisający myszołów włochaty - ptak obserwowany 01.02.14 Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz