9 lutego 2014

CZECZOTKA - NIEZWYKLE RUCHLIWY PTAK

Modrzewie to dziwaczne drzewa iglaste, które zrzucają igły na zimę. Pozostają tylko zdrewniałe pąki i bogate w nasiona szyszki. Pokarm ten przyciąga rozmaite gatunki ptaków. Szyszki modrzewiowe obsiadają licznie szczygły, czyże, krzyżodzioby świerkowe i modrzewiowe, dzięcioły, czeczotki. Te ostatnie to niezwykle ruchliwe ptaki. Wielkością dorównują czyżom, są od nich nieco większe. Ich małe dzioby penetrują szyszki w poszukiwaniu nasion. Po raz pierwszy w życiu widziałem czeczotki 08.02. 2014. Stadko siedmiu ptaków żerowało wraz ze szczygłami. Czeczotka jest nielicznie legowym ptakiem w Polsce. Gniazduje nisko nad ziemią. Czasami nawet bezpośrednio na ziemi.Stanowiska lęgowe na północnym - zachodzie i południowym - zachodzie kraju. Najliczniej można ją spotkać na przelotach wiosennych i jesiennych oraz zimą. Żywi się nasionami: drzew szpilkowych, olchy, brzozy, latem także owady. Czeczotka to gatunek zamieszkujący lasy tajgi, ale także górskie lasy Eurazji i Ameryki Północnej. 
Czeczotki występują w różnych podgatunkach, różniących się wyglądem i wielkością dzioba. Gatunkiem podobnym do czeczotki jest czeczotka tundrowa. Czasami następują naloty tych ptaków. Czeczotki nie są płochliwymi ptakami. Można je obserwować stojąc spokojnie przy drzewie, na którym żerują. 
Warto obserwować żerujące czyże, czy szczygły. W ich stadach mogą żerować inne łuszczaki. Czasami możemy być mile zaskoczeni. 
Do rzadkości należy czeczotka w karmniku. Czeczotka preferuje orzechy, rozmaite mieszanki nasion, połączone z tłuszczem w formie kul lub tub.  
Zachowanie czeczotek budzi podziw. Balansują na cienkich gałęziach, przeciskają się przez szyszki modrzewiowe. Wydają dźwięczny głos - czi, czi czi. 

Czeczotka żerująca na szyszkach modrzewiowych. Fot. MM
Szczygły żerowały razem z czeczotkami. Fot. MM
Każda drobina jest ważna. Fot. MM
Ptaki balansowały na wysokości niczym akrobaci. Fot. MM
Czeczotki zlewały się z otoczeniem. Co pewien czas błysnęła czerwień na głowie. Fot. MM
Mały dziób czeczotek pozwala na szybkie rozpoznanie. Fot. MM
Czeczotka - żerująca. Fot. MM
Na szyszkach pożywiały się ptaki z podgatunku nominatywnego. Fot. MM
Fot. MM
Fot.MM
Fot. MM
Fot. MM
Fot. MM
Fot. MM


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz