3 listopada 2013

MYSZO - ŁOWY

Od dłuższego czasu obserwowałem pewnego myszołowa siedzącego nieopodal mojego domu na słupie elektrycznym. Ptak miał wspaniały widok na panoramę pól. Interesowało go jednak to co działo się na polu kukurydzy. Świeże kolby kukurydzy z rozsypującymi się nasionami to wspaniały kąsek, ale nie dla myszołowa. Żaden szanujący się myszołów nie tknie ziarna, kapusty i innych takich przysmaków stworzonych dla gryzoni. Pole skoszonej kukurydzy zostało po jakimś czasie zaorane. Mimo to ptak nadal siedział w ulubionym miejscu na słupie. Słupów było kilka w rzędzie i mógł wybierać sobie zasiadkę.
Obserwowałem go przez dłuższy czas. Wpatrywał się w rolę non stop do znudzenia. Wytrwałość jest najważniejszą cechą drapieżnika. Niecierpliwy i hałaśliwy łowca traci wiele, a nawet życie. Po dłuższym posiedzeniu i myszołów zaczynał się już nudzić. Nic bardziej mylnego. Ptak przeciągał się, drapał po dziobie i poprawiał pióra. Każda chwila jest dobra na drobną kosmetykę.
Myszołowy czasami wiele godzin czekają na zdobycz. W zimie czasami oczekiwanie decyduje o ich być albo nie być. Chętniej wtedy odwiedzają drogi gdzie pożywiają się potrąconymi przez samochody zwierzętami (kotami, psami, zającami itp.). Nieostrożny ptak także może paść ofiarą rozpędzonego auta.
Myszołów poluje też bezpośrednio z gruntu. Czeka na kreta, nornika, chomika, który wystawi nos z norki. wielokrotnie taka strategia łowiecka jest opłacalna. Jeśli nawet nie zawsze można złapać po drodze jakiegoś owada i skonsumować. W wypluwkach myszołowów znajduje się czasami resztki pancerzy owadzich. Nie zawierają one dużo kości. Myszołów wydziera mięso z większej ofiary. Mniejsze połyka w całości.
Obserwator ptaków powinien uważać na myszołowy, które widzi w swojej okolicy. Do Polski zalatują niektóre gatunki tych ptaków i mogą wprowadzić pewne nieścisłości w rozpoznawaniu. Zimą pojawiają się myszołowy włochate, na przelotach kurhanniki i czasami myszołowy wschodnie. Na każdą wyprawę zabieramy aparat, notes i dobry przewodnik terenowy. Ułatwi nam to poznanie myszołowa. Dodatkowym utrudnieniem u myszołowa zwyczajnego w identyfikacji są różne odmiany barwne. Jasna, ciemna, typowa i różne ich kombinacje. Młode ptak są bardziej miodowe, żółtawe. Starsze są bardziej ciemniejsze. Wszystko zależy od danej kombinacji genów ptaka z jakim mamy do czynienia.
Czasami słoneczny dzień sprawia, że chce się spać. Fot. MM
Nawet wytrwały łowca musi być w formie i rozciągnąć mięśnie. Fot. MM
Swędzi dziób. Fot. MM
Nie można spuścić z oka każdej grudy ziemi. Fot. MM
Myszołów może siedzieć kilka godzin w jednym miejscu. Fot. MM
Ptak spoglądał w moją stronę. Fot. MM
Myszołów występuje w różnych odmianach barwnych. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz