27 listopada 2013

KIEDY DOKARMIAĆ PTAKI ?

Dokarmianie ptaków to temat dzielący wielu przyrodników i miłośników skrzydlatych stworzeń. Jedni twierdzą, że nie należy dokarmiać ponieważ natura sama reguluje sobie populację zwierząt na danym terenie. Przetrwają tylko najsilniejsi i najlepiej przystosowani. Faktem jest, że nawet najsilniejsze osobniki nie są wstanie przetrwać wielu silnych mrozów, jeśli nie znajdą dobrej bazy pokarmowej. Cała większość wielbicieli ptaków dokarmia i robi to regularnie z roku na rok.
Dokarmianie zaczynamy kiedy temperatura spada poniżej zera i leży pokrywa śnieżna. Nie ma jednak reguły. Mrozy dają się we znaki i bez zalegającego śniegu.
Niezwykle istotną sprawą jest odpowiedzialność w dokarmianiu. Jeśli już zaczniemy robimy to do wiosny. Nie możemy zrobić sobie przerwy w dokarmianiu. Każda przerwa czy nasza zapominalska natura naraża ptaki na śmierć głodową.
Oto cztery zasady dokarmiania ptaków:

Odpowiedzialność ( konsekwencja) - dokarmiamy regularnie, codziennie wsypując świeżą dawkę pokarmu.
Pokarm - pamiętamy o różnorodnym pokarmie nie zawierającym soli i konserwantów. Nie podawajmy ptakom pokarmów przeznaczonych dla ludzi (ciast, chrupek, chipsów itp).
Czystość - każdy karmnik to miejsce gdzie ptaki jedzą i oddają odchody, zaleganie tych ostatnich i resztki pokarmu powodują choroby. Regularne czyszczenie karmników pomaga uniknąć epidemii. Karmniki sprzątamy co tydzień i częściej kiedy występują odwilże a temperatura jest dodatnia.
Bezpieczeństwo - zabezpieczmy karmniki tak by nie miały do nich dostępu koty, lub wałęsające się psy, łase na słoninę lub zawieszony w formie kuli łój.
Modraszka - częsty gość karmnika. Rys. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz