15 września 2013

ELEKTRYCY I DRWALE - O DWÓCH DZIĘCIOŁACH I SIERPÓWCE

Słupy elektryczne często są nieodzowną częścią krajobrazu. Przecinają pola, łąki, lasy po to abyśmy mogli cieszyć się prądem, oświetleniem itd. Zwierzęta często korzystają ze słupów, dla innych mogą być śmiertelną pułapką. Dziś słupy budowane są z bardziej trwałych materiałów takich jak żelbeton itp. Dawniej słupy stawiano z drewnianych pali z betonowymi wstawkami. Obecnie w niektórych miejscowościach można jeszcze zobaczyć takie relikty przeszłości.
 Dziś byłem świadkiem niezwykłego zajścia niczym z filmu o elektrykach i drwalach w roli głównej. Obsadzona była też sierpówka, jako ta niezadowolona z pracy owych fachowców. Na jednym z tych słupów siedział dzięcioł syryjski - samiec. Poznałem go najpierw po głosie, ponieważ z za słupa wystawał mu tylko kawałek dzioba. Ptak nawoływał przez jakiś czas, później wspiął się na czubek, siedział przez chwilę i prezentował się przed drugim dzięciołem - tym razem samcem dzięcioła dużego. Ów dzięcioł łomotał w słup, aż drzazgi leciały ze starego i suchego drzewa. Dzięcioł duży także postanowił zaprezentować swoje wdzięki i pokazać się na czubku słupa. Dumny ptak siedział i wyciągał szyję. Dość blisko siedziała sierpówka, która postanowiła przepędzić dzięcioła. Widocznie przeszkadzały jej stuki, które pochodziły od dzięciolego dzioba. Prawdopodobnie agresja sierpówki była wynikiem zajęcia przez dzięcioła stałej grzędy, na której gołąb odpoczywał i spał, leniwie spędzając dzień. Ptak ostatecznie przeleciał na pobliskie świerczki i trzymał się pasa drzew.
Słupy zrobione z drewna przyciągają dzięcioły, które mogą w nich wykuwać dziuple. Takie otwory są zajmowane przez inne dziuplaki, a czasami przez nietoperze lub osy.  Ku mojemu zdziwieniu widziałem kiedyś samicę dzięcioła zielonego na betonowym słupie. Czyżby chciała spróbować swoich sił? Nie wiadomo. Tam gdzie są dzięcioły warto je podpatrywać, bo są to jedne z najciekawszych ptaków.
Dzięcioł syryjski niczym ukryty elektryk - widać tylko koniuszek dzioba. Fot. MM
Syryjczyk wspinał się na szczyt słupa ....
...by móc podziwiać okolicę i pracującego sąsiada. Fot. MM
Dzięcioł duży pracował na słupie, szukając pokarmu. Fot. MM
Po pracy należy się odpoczynek. Fot. MM

Ptak przez chwile siedział i odpoczywał... Fot. MM
...gdy nagle pojawiła się sierpówka i przybliżała się do niego. Fot. MM
Złowieszczy grymas sierpówki mówił sam za siebie. Fot. MM
Gołąb zwyciężył . Pióra nad dzioby. Fot. MM
Dzięcioł musiał umknąć na świerczek. Fot. MM

1 komentarz: