27 kwietnia 2013

WYCIECZKA Z KRĘTOGŁOWEM

Dziś odbyła się wycieczka przyrodnicza. Pogoda dopisała, zwierzęta też. Dzieciaki najbardziej zachwycone były jaszczurką zwinką - samiec prezentował swoje żywozielone kolory. Ptaki też pojawiały się na wyciągnięcie ręki. Szczególnie liczne były pliszki żółte, cierniówki i trznadle. Z ciekawszych gatunków widzieliśmy krętogłowa, rybitwy rzeczne, brodźce piskliwe, pokląskwę, pleszkę.
Wspaniała pogoda ożywia owady, ptaki szczególnie to wyczuwają i żerują. Jest to też dobra pora na różnorodne piśni godowe samców. Szczególnie ciekawy jest śpiew świerszczaka. Ptak ten jest niezwykle skryty, obecność sugeruje jedynie śpiew. Świerszczak imituje śpiew świerszcza, śpiewa w dzień i w nocy.
Gorący dzień powoduje, że większość ptaków ciągnie nad rzekę. Tutaj piją wodę, odpoczywają, kąpią się. Typowo rzeczne - sieweczki rzeczne składają na piaszczysto - żwirowych plażach jaja, podobnie brodźce piskliwe. Udało nam się zobaczyć polującą mewę białogłową, która pochwyciła małą rybę.
Ciekawym zakończeniem wycieczki było spotkanie krętogłowa, którego zobaczyliśmy siedzącego na jabłoni w sadzie przy drodze. Ptak odzywał się charakterystycznym kje, kje, kje, kje, kje. Wypatrzenie ptaka i zrobienie mu zdjęcia graniczyło z cudem. Krętogłów ma niezwykle kryptyczne ubarwienie, świetnie imitujące kawałek kory, lub wyschnięty odłamaną gałązkę drzewa. Ptak lęgnie się w dziuplach i skrzynkach lęgowych. Sam nie wykuwa dziupli, korzysta z otworów po innych dzięciołach. Żywi się głównie mrówkami (jajami, larwami i dorosłymi), zjada także inne owady. W razie zagrożenia wygina głowę niczym wąż.  Zapraszamy na kolejne wycieczki przyrodniczo - ornitologiczne, które odbywać się będą do końca czerwca. Wszelkie informacje o dalszych terminach będą się pojawiać na blogu.
Rybitwy rzeczne siedzące na kamienistej wysepce na środku Wisły. Fot. MM
Rybitwy oddawały się codziennym czynnością pielęgnacyjnym. Fot. MM
Mewa białogłowa. Fot. MM
Pliszka żółta. Fot. MM
Pliszka żółta siedząca na uschniętym wrotyczu. Fot. MM
Piegża na krzaku tarniny. Fot. MM
Jaszczurka zwinka - samiec. Fot. MM
Zwinka wzbudziła dużo radości wśród dzieciaków. fot. MM
Samiec tego chronionego gada jest niezwykle barwny. Fot. MM
Bocian biały. Fot. MM
Uczestnicy wycieczki podczas przerwy w obserwowaniu ptaków. Fot. MM
W poszukiwaniu ptaków. Fot. MM
Gdzie jest krętogłów. Fot. MM
Ptak idealnie wtapia się w otoczenie. Fot. MM
Krętogłów należy do najbardziej niezwykłych ptaków z rodziny dzięciołów. Fot. MM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz