27 listopada 2011

LIS, PŁYWAK DOSKONAŁY

Lisy nie stronią od wody. Latem jest to dla nich przyjemność, zimą często walka o przetrwanie - wydostać się na drugi brzeg, uciekając przed myśliwymi. Fot. MM
Dorosły lis ma piękną rudą sierść. Fot. MM
Na brzegach i wyspach można znaleźć pokarm. Fot. MM
Ostateczna decyzja wejścia do wody była długo odwlekana. Fot. MM
Niecodzienny widok płynącego lisa. Fot. MM
Lis jest bystrym zwierzęciem, poszukującym pokarmu w różnorodnym środowisku. Wszędzie czuje się dobrze i wszędzie znajduje pokarm. Lisy żyją w lasach, na polach, w zadrzewieniach, w dużych miastach, na cmentarzach, wysypiskach śmieci, na wybrzeżach morskich itd.. Nory kopie od strony wschodniej, gdzie deszcze i wiatr nie przeszkadzają w zajmowaniu mieszkania. Wiosną rodzą się szczenięta i wtedy lisy polują bardzo intensywnie. Zjada wszystko co nadaje się do spożycia, ptaki, ssaki, ryby, płazy, owoce, odpadki, padlinę.
Lis jest skryty i rzadko daje się podejść. Jest czujny i podstępny. Miałem okazję obserwować jednego osobnika, który szedł plażą wiślaną i przeszedł płytki pas wody w kierunku dużej kamienisto-żwirowej wyspy. Kaczki, które znajdowały się niedaleko wszczęły alarm. Lis węszył i szukał pokarmu. W oddali słychać było strzały. Niedaleko polowali myśliwi. Hałas zmusił zwierzę do wskoczenia do wody. Wahał się przez pewien czas ale w końcu się przełamał i przepłynął wszerz Wisłę. Po wydostaniu się na brzeg, lis otrząsnął się, popatrzył w moją stronę i pobiegł w kierunku łąki. Wcale mu nie zazdrościłem tej kąpieli, woda była lodowata. Lisy dobrze pływają i jak tylko mogą korzystają z tej umiejętności, która pozwala często przeżyć. Futro zimowe na pewno zredukowało częściowo zimno wynikające z wody.
Największym wrogiem lisów jest człowiek, polują na niego też orły przednie, puchacze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz