25 października 2011

MAMUT CIĄG DALSZY

Przekrój ciosu przypomina słoje drzewa. To swoista mapa życia mamuta. MM
Przesłałem fotografie do znanego amerykańskiego paleontologa i biologa Daniela C. Fishera, pracującego w Uniwersytecie w Michigan na wydziale Ekologii i Biologii Ewolucyjnej. Pytałem o ewentualny wiek mamuta na podstawie przekroju słojów w ciosie. Odpowiedział:
" warstwy w ciosach mamuta oznaczają każdy rok jego życia, chociaż związek ten nie zawsze jest łatwy do interpretacji. W szczególności, nie mogę nic powiedzieć dokładnie o wieku mamuta reprezentowanego przez ten fragment, bo widzimy tylko czubek ciosu, a nie cały. Ten fragment ciosu może obejmować 12-15 lat, może więcej, ale te lata  od początku w życiu zwierzęcia. Bez dostępu do reszty ciosu, nie możemy określić, jak stare było zwierzę, gdy umarło. Kły mamuta czasem dochodziły do ​​3 metrów długości, a czasami były dłuższe. Są to piękne budowle, a wewnątrz nich, jeśli wiesz, jak je interpretować, jest bardzo dużo informacji o życiu mamutów." 
W ciosach jest więc cała mapa życia mamutów. Zapisane jest kiedy głodowały, jak rosły czy żyły w stresie, czy cierpiały na różne choroby. Profesor Fisher miał kiedyś okazję zobaczyć małego mamuta znalezionego w tundrze w doskonałym stanie. Był to okaz ze skórą, mięśniami i narządami wewnętrznymi. Takie przypadki się zdarzają. Lód doskonale konserwuje ale i niszczy komórki organizmu. 

1 komentarz:

  1. Miło dowiedzieć się kolejnej ciekawej rzeczy. Czekam na kolejnego posta i pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń