12 lipca 2011

EGZOTYCZNE GOŁĘBIE

Rodzina Gołębiowych ( Columbifirmes ) obejmuje wiele rozmaitych gatunków ptaków posiadających podobne cechy. Powszechne mniemanie o gołębiach uwidacznia brak wiedzy na temat ich tropikalnych gatunków. Ludzie kojarzą te ptaki z szarymi obywatelami miast, skwerów. W strefie tropikalnej świata - gołębie są niesamowicie ubarwione - w pełnej palecie barw i kształtów. Niektóre gatunki imitują inne - na przykład gołąb bażanci jest łudząco podobny do bażanta. Jeszcze inne są tak olśniewająco piękne, że wyglądem przypominają żywe klejnoty - jak koroniec plamoczuby ( Goura victoria ).
NIKOBARCZYK ( GOŁĄB NIKOBARSKI )
Zamieszkuje wyspy Nikobary do północno-wschodnich wybrzeży Nowej Gwinei, Filipin oraz sąsiadujących wysp. Na szyi posiada typową kryzę z piór. W poszukiwaniu pokarmu przemierza okoliczne wyspy - zjada głównie owoce - w czasie ich obfitości ( także opadłe ), nie gardzi jednak nasionami, pędami roślin oraz drobnymi bezkręgowcami. Tworzy niewielkie stadka.
ABORYGENEK LANCETOCZUBY
Zamieszkuje suche, kamieniste rejony Australii, porośnięte trawą spinifeks. Stąd jego angielska nazwa Spinifex Pigeon. Prowadzi naziemny oraz koczowniczy tryb życia. Występuje w dwóch podgatunkach. Spotykany w niewielkich stadach.


KORONIEC PLAMOCZUBY
Największy gatunek gołębia, występujący na Nowej Gwinei i kilku wyspach. Spotykane są trzy gatunki korońców różniące się ubarwieniem czubów. Waga ok. 3 kg. Duże rozmiary ciała i znaczący czub z piór na głowie sprawiły że ptaki stały się nielotne.

1 komentarz:

  1. Jesteś ornitologiem? Ogólnie Super blog ;>

    OdpowiedzUsuń