15 maja 2011

ŻOŁNA - 14.05

Żołna to pięknie ubarwiony ptak. Rys. MM.
 14 maja miałem okazję obserwować żołny na urwiskach gliniastych niedaleko rzeki Wisły. Ptaki fruwały po całej okolicy wydając typowy dla tego gatunku, głośny dźwięk. Przylot do kraju zakończyły właśnie ciepłolubne gatunki ptaków - żołny, dutki, kukułki, kraski, jerzyki, dzierzby oraz wilgi i turkawki. Żołna to ptak związany z afrykańskimi sawannami, tam też bytuje na zimowiskach. Wiele jest gatunków żołn zamieszkujących różne strefy równikowe o rozmaitym ubarwieniu. Kolonie lęgowe znajdują się na wysokich urwiskach gliniastych, gdzie ptaki drążą w twardym podłożu długie tunele - na końcu których jest komora lęgowa.
Często wygrzewa się na słońcu. Rys. MM.
 Podczas tej wytrwałej pracy dziób znacznie się ściera, z czasem jednak stopniowo odrasta by wrócić do poprzedniego stanu. Zeszłoroczne nory, zajmowane są przez najbardziej agresywne ptaki, które wypierają konkurencyjne pary, które z braku miejsc muszą budować nowe lokum. Walka o siedzibę jest o tyle trudniejsza, ponieważ biorą w niej udział inne gatunki ptaków: szpaki, wróble domowe, mazurki, czasami pójdźki.
Schemat nory lęgowej żołny na ścianie gliniastego urwiska. Rys. MM.
 W okresie rozrodu samiec ofiarowuje samicy prezent w postaci smakowitego owada. Przez żołądek do serca - jak wyjaśnia nam stare przysłowie. Młode ptaki często siedzą u wylotu nory i czekają na dostawę pokarmu. Żołna żywi się dużymi owadami: motylami, ważkami; duży udział w diecie ptaka stanowią żądłówki ( pszczoły, osy, trzmiele i inne ). Żądlące owady są niebezpiecznym pokarmem. Połknięta osa czy pszczoła może użądlić w przełyk i doprowadzić do śmierci. Żołna ma na to sposób. Odwraca schwytanego owada i pociera jego odwłokiem o gałąź, na której siedzi. Dzięki tej czynności pozbywa się żądła.

1 komentarz:

  1. Witam. Super blog a rysunki powalają. Jesteś jak taki Polski Jonsson Lars.
    Zazdroszczę miejsca zamieszkania. Wisła to bardzo ciekawe miejsce do obserwacji ornitologicznych i robienia zdjęć. Szkoda, że już nie spotyka się tam kulona.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń