24 stycznia 2011

ZIMOWE LICZENIE PTAKÓW TUŻ TUŻ

Liczenie ptaków to ogólnopolska akcja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, mająca na celu sprawdzenie jakie gatunki zimą bytują blisko człowieka i jaka jest ich kondycja, ptakoliczenie pokazuje wzrost lub napływ różnych ptaków w dane miejsce itd.

Jak liczyć ptaki w parkach alejach skwerach itp.? Ważne by nie obchodzić obiektu który chcemy analizować dookoła ponieważ może to doprowadzić do błędu, ptaki jak wiadomo dość szybko się przemieszczają i można je przez nieuwagę policzyć te same osobniki kilka razy. Park można spenetrować w linii prostej, na kształt litery L lub zygzakiem na podobieństwo litery Z. Obserwator musi uważnie poruszać się po terenie, by przypadkiem nie pominął jakiegoś ciekawego skrzydlatego stworka, często schowanego w krzakach lub buszującego ukradkiem w koronach drzew. Dla początkujących obserwatorów radzę aby poznali podstawowe gatunki ptaków parkowych. Wiele jest książek na temat ornitologii, wszystkie zawierają często kolorowe zdjęcia lub ilustracje co ułatwia zapoznanie się z wyglądem ptaka, pomocnym i kluczowym w terenie.
Ilustracja pokazuje jak liczyć ptaki na zasadzie okręgów.
 Liczenie ptaków przelatujących w dużych lub niewielkich stadach ułatwia system okręgów. Wybieramy np. 10 ptaków, ze stada i wpisujemy je w okrąg i następnie tworzymy następne zamykając i podsumowując całe stado. Nie jesteśmy wstanie policzyć w 100% wszystkich osobników, które jak wiadomo są w ruchu co utrudnia badanie. System ten pozwala oszacować +/- ile jest takich ptaków w stadzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz