22 listopada 2010

PTAKI SZPONIASTE ZAGROŻONEPtaki szponiaste nadal cierpią z powodu prześladowania człowieka. Wiele gatunków jest przez niektóre kręgi społeczne - łowieckie, hodowlane (głównie hodowcy gołębi) postrzegane jako szkodniki, niszczyciele drobnej zwierzyny itd. Szczególnie nielubianym od lat i najbardziej zresztą znanym gatunkiem ptaka szponiastego jest jastrząb (Accipiter gentilis). Z uwagi na słabą często znajomość gatunków ptaków, cierpią te utożsamiane jako jastrzębie. Czasami podział bywa zasadniczo prosty – małe jastrzębie i duże jastrzębie. Drapieżniki od zawsze były częścią równowagi w środowisku naturalnym, w którym nie ma sztucznego podziału na pożyteczne i te przyjazne naturze.

Jednym z drapieżników podobnych do jastrzębia jest o wiele mniejszy od niego krogulec (Accipiter nisus). Krogulec zasiedla podobne środowisko jak jego kuzyn. Dorosły wybarwiony samiec krogulca jest rdzawo – szaro – niebieski, z paskowanym spodem ciała. Samica jest łudząco podobna do jastrzębia, jest jednak zasadniczo mniejsza. Krogulec poluje głównie na małe ptaki wróblowe, ale w jego menu znajdują się ofiary do wielkości gołębia. Poluje z zaskoczenia i uderza z dużą szybkością. Ostre szpony i hakowaty dziób przypieczętowują los ofiar tego małego drapieżnika. Angielska nazwa sparrowhawk utożsamia go w polskim nazewnictwie z jastrzębiem wróblarzem.
Krogulec występuje w całej Polsce, w lasach mieszanych i szpilkowych, nie ogranicza on jednak swoich rewirów i bytuje w zadrzewieniach śródpolnych, parkach, zimą w poszukiwaniu pokarmu odwiedza miasta i przydomowe karmniki dla ptaków. Jest objęty ochroną gatunkową.
Edukacja ekologiczna uświadamia nam jak ważne są ptaki drapieżne jako jeden z elementów ekosystemu, który jest ogromnym łańcuchem zależności. Wystarczy jedna luka w ogniwie i równowaga zostaje zachwiana. Wiedza jest potrzebna by zrozumieć przyrodę, dzięki której żyjemy. Pamiętam jak wieszałem budki dla pustułek i rolnicy pytali mnie: „Panie a ta pustułka to nie będzie nam kurczaków wybierała albo gołębi?” Brak wiedzy jest głównym czynnikiem błędnego wnioskowania w środowisku i nieuzasadnionej dewastacji, nie tylko w stosunku do ptaków szponiastych ale do wszystkich organizmów żywych i całego świata przyrody. Dlatego wołam: edukujmy!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz