6 sierpnia 2013

NIETOPERZ W PROSZOWICKIM PARKU

Park w Proszowicach to znaczny obszar porośnięty starodrzewem (głównie pomniki przyrody, których jest kilka) i innymi drzewami liściastymi. Wbrew pozorom znajdują się tu ciekawe i podlegające ścisłej ochronie gatunki zwierząt. Do takich należą między innymi nietoperze. Jeden z nich jest zarazem jednym z większych gatunków krajowych ssaków latających - borowiec wielki (Nyctalus noctula). Ssak ten występuje w lasach, parkach, w których znajdują się stare drzewa, a w nich załamania kory, dziuple, w których kryje się za dnia.  Korzysta także ze skrzynek lęgowych dla ptaków. Zjada owady łowione w locie aktywnym, głównie duże chrząszcze. Lata nad polami, nad zbiornikami wodnymi. Pospolity w całej Polsce. Czasami lokalne populacje cierpią z powodu wycinania drzew, w których znajdują się dziuple i miejsca dogodne do odpoczynku dla tych ssaków.
Podczas pobytu nad Dolinę Baryczy widziałem borowce w spękaniu kory. Dzięki uprzejmości pewnego pana, który spacerował z córką w parku w Proszowicach, udało się zamieścić kilka zdjęć borowca wielkiego. Nietoperz znalazł się na ziemi. Nie wiadomo dlaczego tam przebywał i to za dnia. Prawdopodobnie coś spłoszyło go z kryjówki i zdezorientowany i oszołomiony pobudką mógł wylądować w ściółce.
Nietoperze wykonują wspaniałą pracę podczas nocnej zmiany pożerają ogromne ilości owadów, w tym szkodników niszczących uprawy leśne, szkodzących parkom i roślinom w gospodarstwach rolnych. Łapią też bilony komarów. Nie każdy jednak wie, że pozostawienie starych drzew jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu i równowadze w przyrodzie. Każda wycinka wiekowego drzewostanu, czy drzew z dziuplami jest ciosem zadanym przyrodzie i jej nierozerwalnym składnikom.
Borowiec wielki (Nyctalus noctula) w proszowickim parku. Fot. O.
Jaki był powód lądowania na ziemi tego samca, nie wiadomo. Fot. O.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz