21 lipca 2011

SCELIPHRON CURVATUM

Sceliphron curvatum Fot.MM
Piękny okaz gliniarza. Fot.MM
Ostatnio 14 lipca spotkałem kolejnego gliniarza - wcześniej nie oznaczonego. Czekałem na ekspertyzę i wyniki okazały się owocne to kolejny gatunek, który napływa szybko do kraju. Jak stwierdził jeden ze znanych entomologów "W skali Polski można powiedzieć, że opanowały ją błyskawicznie, ale negatywnego wpływu S. curvatum na lokalną faunę na razie nie stwierdzono." Sceliphron curvatum - to nieduży, ok. 3cm gliniarz o czarnym deseniu i brązowych skrzydłach. Każda obserwacja nowych gatunków jest cenna dla dalszych badań.

5 komentarzy:

 1. Witam serdecznie u siebie wczoraj zauwazyłem tego owaa buduje pod dachem za płyta gniazdo

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  wczoraj wleciał mi taki do samochodu, dziś do sklepu, przypuszczam, że wije sobie w niedalekim otoczeniu gniazdko... Czy ten owad jest groźny dla ludzi? co gry użądli/ugryzie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Inwazja trwa - są też u nas, w Cieszynie :) W tym roku widzieliśmy nie tylko Sceliphron curvatum, ale też piękny, duży okaz gliniarza naściennego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Ostatnio gdy otworzylem okno zauwazylem pelno gniazd na ramie. Porozwalalem je wszystkie a w srodku byly male pajaki. Co to ma znaczyc ?!xd

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, bardzo mi zależy na danych o tym gatunku. Jest on w silnej ekspansji, są obserwacje ze środkowej Polski. Wydaj się, że poczwarki (w komorach które buduje) są w stanie przetrwać tylko w budynkach. Potrzebne są informacje o miejscowości, dacie i okolicznościach obserwacji. Najchętniej okazy lub dobre zdjęcia pozwalające na oznaczenie gatunku. Chętnie odpowiem na każdy e-mail phalops===wp.pl). Pozdrawiam
  Jacek

  OdpowiedzUsuń