Przenikliwy, hihoczący głos dzięcioła słychać z oddali. Ptak wydaje mnóstwo różnych głosów przypominających miauczenie, kruczenie itp.
Szczególnie przenikliwy jest werbel godowy. Dzięcioł uderza wtedy szybko w pień drzewa. Dźwięk jest bębnący i donośny. Pojedyncze uderzenia o drewno też sprawiają wrażenie ciężkich i mocnych.
W większości przypadków to samiec wykuwa dziuple i zaprasza do niej samiczkę. Zdarza się także, że samica sama kuje dziuplę. Samiec czeka w pobliżu. Dzięcioł czarny żywi się owadami znajdowanymi w korze i drewnie drzew - głównie mrówkami. Rozkopuje mrowiska w poszukiwaniu larw i jaj mrówek, rozbija gniazda znajdujące się w drewnie. Dziuple wykuwa co roku. Rzadko zdarza się, że zajmuje starą z poprzedniego sezonu. Z takich pozostawionych mieszkań korzystają różne inne ptaki (puszczyk, siniak, gągoł, włochatka, sóweczka, kowalik), ssaki (popielica, wiewiórka, koszatka, żołędnica, kuna domowa i leśna, nietoperze), owady (szerszenie, dzikie pszczoły, osy) i pająki.
Dzięcioł czarny zamieszkuje lasy mieszane, duże kompleksy leśne. Czasami pojawia się w miejscach gdzie występują stare drzewa - w dużych zadrzewieniach śródpolnych.
Samica dzięcioła czarnego na pniu sosny. Fot. A. Płażek |
Rzadki widok samicy kującej dziuplę. Fot. AP |
Dzięcioł czarny zamieszkuje rozległe kompleksy leśne. Fot. A. Chwierut |
Bardzo trudny do sfotografowania bo bardzo płochliwy. Ciężko nawet go zobaczyć a co dopiero zrobić mu zdjęcie. Gratuluje i pozdrawiam
OdpowiedzUsuń