Wirus jest przenoszony przez owady, a w okresie jesienno-zimowym jest zmorą ptasich stołówek i karmników. Należy co jakiś czas odkażać karmnik. Jak to robić? Ja przelewam karmnik wrzątkiem kilka razy i suszę. Później wystawiam i dokarmiam dalej. Można stosować wybielacz (bez chloru), nie stosujmy środków chemicznych aby nie zaszkodzić ptakom. Czyszczenie karmnika uchroni przed zjadaniem pokarmu, zanieczyszczonego odchodami, resztkami psującymi się w ptasiej stołówce.
Przez kilka dni obserwuję osobnika - samicę bogatki, która ma torbiel w okolicach oka. Stwierdzenie zainfekowanego osobnika uświadomiło mi, że odkażanie jest potrzebne częściej niż piszą o tym w literaturze ornitologicznej. Czystość to podstawa zdrowia ptaków, a możliwość zarażenia się trzeba zminimalizować do zera. Chory osobnik nadal przylatuje i pobiera pokarm z karmnika. Czy przeżyje okaże się w czasie. Czasami strupy, które odpadły mogą zainfekować i osłabić organizm co w efekcie może prowadzić do śmierci, a także narazić na ataki drapieżników.
Ptasia ospa jest chorobą która dotyka wszystkich gatunków ptaków. Głównie z dzikich gatunków chorują wróblowe, siewki, blaszkodziobe, papugi, gołębie, drapieżne. Stopień rozwoju choroby i formy zgrubień chorobotwórczych mogą być różne.
Jeśli uda mi się zrobić zdjęcie osobnika chorego zamieszczę go w najbliższym czasie, a wszystkim ptakolubom posiadającym karmniki przypominam - dbajcie o czystość w stołówce.
Więcej na :
Czy bociany też chorują na ospę ptasią?
OdpowiedzUsuńPtasia ospa dotyczy ptaków znajdujących się w dużych skupiskach, razem żerujących i defekujących w tym samym miejscu. Łatwo wtedy o zarażenie się jednego osobnika od drugiego. Ospa pojawia się w hodowlach, przy karmniku, w dużych fermach drobiarskich. Co do bocianów nie słyszałem ani nie widziałem zainfekowanego ptaka.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam