27 lipca 2011

RELACJA Z WYPRAWY - OJCÓW

Jaskinia Łokietka. Fot. MM
Dzwonek. Fot. MM
Pająk na ścianie jaskini. Fot. MM
Maczuga Herkulesa. Fot. MM
Las i skały/ Fot. MM

Maczuga Herkulesa. Fot. MM
Ojcowski Park Narodowy słynie ze skał pochodzenia jurajskiego, gdzie znaleźć można ciekawe skamieniałości - pozostałe z dawnej ery w dziejach Ziemi. Szczególnie ciekawe są różnorodne jaskinie - gdzie zimą znajdują schronienie nietoperze. W deszczową pogodę można zobaczyć jak woda spływa po skałach wapiennych. Lasy jurajskiego Parku są malownicze i tajemnicze. 

24 lipca 2011

MOTYLI RAJ

Łąka pełna czosnku. Fot. MM
Raj dla owadów. Fot.MM
Fot. MM
Wilgotne łąki w dolinach rzecznych sprzyjają rozwijaniu się roślin, które przyciągają owady. Jedną z takich bylin jest czosnek kątowaty ( Allium angulosum ). Intensywny zapach i duża ilość nektaru sprawia że kwiat działają jak magnes na rozmaite gatunki motyli, błonkówek. Liście w smaku są równie podobne do czosnku, który jest stosowany w kuchni. Czosnek kątowaty jest dość pospolity na niżu. Rośnie w skupiskach i można go szybko zlokalizować po pięknym kolorze kwiatów. Występuje na łąkach użytkowych.

WYKAZ GATUNKÓW OBSERWOWANYCH NA CZOSNKU:
Dostojka latonia ( Issoria lathonia ) Fot. MM
Czerwończyk żarek ( Lycaena phlaeas ) Fot. MM
Rusałka pawik ( Inachis io ) Fot.MM
Szlaczkoń siarecznik ( Colias hyale ) Fot. MM
Rusałka pokrzywnik ( Aglais urticae ) Fot. MM

21 lipca 2011

SCELIPHRON CURVATUM

Sceliphron curvatum Fot.MM
Piękny okaz gliniarza. Fot.MM
Ostatnio 14 lipca spotkałem kolejnego gliniarza - wcześniej nie oznaczonego. Czekałem na ekspertyzę i wyniki okazały się owocne to kolejny gatunek, który napływa szybko do kraju. Jak stwierdził jeden ze znanych entomologów "W skali Polski można powiedzieć, że opanowały ją błyskawicznie, ale negatywnego wpływu S. curvatum na lokalną faunę na razie nie stwierdzono." Sceliphron curvatum - to nieduży, ok. 3cm gliniarz o czarnym deseniu i brązowych skrzydłach. Każda obserwacja nowych gatunków jest cenna dla dalszych badań.

KUMAK NIZINNY

Typowy deseń kumaka nizinnego - widoczny po odwróceniu. Fot. Ł.K.
Dziś zlokalizowałem w niewielkiej kałuży ciekawego płaza. Był to kumak nizinny. Z wierzchu przypomina ropuchę szarą z niewielkimi zielonawymi plamami . Spód jest kontrastowy i ostrzegawczy. Czerwone plamki na czarnym tle mocno kontrastują i sygnalizują potencjalnemu amatorowi kumaków o jego toksyczności. Kumak występuje na terenach wilgotnych, bogatych w podmokłe łąki. Nocą odzywa się typowym kumkaniem. Chroniony. Zanikający.

14 lipca 2011

ATAK OBCYCH W PROSZOWICACH


Ostatni post, którego publikowałem odnosił się do nowego gatunku gliniarza naściennego - błonkówki azjatyckiej. Dziś przez okno wpadł kolejny okaz gliniarza - cały czarny z niewielkimi plamkami koloru żółtego na tułowiu. Prawdopodobnie jest to kolejny gatunek - najeźdźca z obcych terenów, poszerzający swój zasięg występowania. Po wstępnej weryfikacji doszedłem do wniosku że może to być S.spirifex. Czekamy na dokładne potwierdzenie specjalisty - zajmującego się tymi owadami. Widocznie ciepłolubne gatunki tych błonkówek kolonizują powoli Europę i prawdopodobną przyczyną może być ocieplanie się klimatu.

12 lipca 2011

EGZOTYCZNE GOŁĘBIE

Rodzina Gołębiowych ( Columbifirmes ) obejmuje wiele rozmaitych gatunków ptaków posiadających podobne cechy. Powszechne mniemanie o gołębiach uwidacznia brak wiedzy na temat ich tropikalnych gatunków. Ludzie kojarzą te ptaki z szarymi obywatelami miast, skwerów. W strefie tropikalnej świata - gołębie są niesamowicie ubarwione - w pełnej palecie barw i kształtów. Niektóre gatunki imitują inne - na przykład gołąb bażanci jest łudząco podobny do bażanta. Jeszcze inne są tak olśniewająco piękne, że wyglądem przypominają żywe klejnoty - jak koroniec plamoczuby ( Goura victoria ).
NIKOBARCZYK ( GOŁĄB NIKOBARSKI )
Zamieszkuje wyspy Nikobary do północno-wschodnich wybrzeży Nowej Gwinei, Filipin oraz sąsiadujących wysp. Na szyi posiada typową kryzę z piór. W poszukiwaniu pokarmu przemierza okoliczne wyspy - zjada głównie owoce - w czasie ich obfitości ( także opadłe ), nie gardzi jednak nasionami, pędami roślin oraz drobnymi bezkręgowcami. Tworzy niewielkie stadka.
ABORYGENEK LANCETOCZUBY
Zamieszkuje suche, kamieniste rejony Australii, porośnięte trawą spinifeks. Stąd jego angielska nazwa Spinifex Pigeon. Prowadzi naziemny oraz koczowniczy tryb życia. Występuje w dwóch podgatunkach. Spotykany w niewielkich stadach.


KORONIEC PLAMOCZUBY
Największy gatunek gołębia, występujący na Nowej Gwinei i kilku wyspach. Spotykane są trzy gatunki korońców różniące się ubarwieniem czubów. Waga ok. 3 kg. Duże rozmiary ciała i znaczący czub z piór na głowie sprawiły że ptaki stały się nielotne.

8 lipca 2011

EGZOTYCZNY OWAD W CENTRUM KULTURY W PROSZOWICACH

Gliniarz naścienny Fot MM.
Na pierwszy rzut oka przypomina czarną osę lub klecankę. Fot. Dawid Wrona
Postrach pająków. Fot. DW
 Dziś pracownicy Domu Kultury w Proszowicach odkryli ciekawy okaz owada, który wleciał do sekretariatu przez otwarte okno. Na pierwszy rzut oka wyglądał na dość dziwną osę. Po długiej weryfikacji okazało się że to nowy gatunek w Polsce i każde jego pojawienie się jest bardzo cenne dla naukowców. Egzotyczny przybysz to osa z rodziny grzebaczowatych - gliniarz naścienny ( Sceliphron destilatorum ). Pochodzenie gatunku to Azja zachodnia i południowo - wschodnia. Nieznana jest dokładnie przyczyna ekspansji gatunku na nowe - niezasiedlane wcześniej tereny. Gliniarz jest niezwykle drapieżny i poluje głównie na różne gatunki pająków - które zabija jadowitym użądleniem. Ofiarę zamyka w gliniastych dzbanach, które sam buduje i składa tam jaja. Larwy zjadają nagromadzony we wnętrzu pokarm.
Ostatnie stwierdzenie gliniarza naściennego jest z Krakowa - Łagiewnik z 2008 roku. Obecne z Proszowic jest najbardziej aktualne. Ciekawość świata dowiodła że warto oglądnąć to co wlatuje nam przez okno i nie wszystko należy potraktować od razu gazetą.

Z uwagi na duże zainteresowanie tematem odsyłam do linków:
http://birds-paintings.blogspot.com/2013/06/osa-z-dalekiej-azji-zuklandia.html
http://birds-paintings.blogspot.com/2011/07/sceliphron-curvatum.html
http://www.ibles.pl/w-prasie-o-ibl-1/wszechswiat/2009-rok/Egzotyczna_osa_w_Krakowie.pdf

1 lipca 2011

KAKAPO

Kakapo (Strigops habroptila)
 Na Nowej Zelandii występuje niezwykła nielotna papuga - kakapo. Gatunek jest zagrożony wyginięciem. W celu ratowania populacji - wyłapano wszystkie żyjące na wolności ptaki i hodowano je w niewoli. Obecnie wielkość populacji nieznacznie wzrasta. Kakapo prowadzi skryty tryb życia, wśród roślinności leśnej. Żywi się owocami, nasionami, zjada też młode pędy. Ubarwienie ciała maskuje ją w środowisku. Samce w okresie godowym buczą - dzwięk jest słyszalny z kilku kilometrów. Papugom zagrażają głównie sprowadzone przez człowieka zwierzęta domowe - koty, psy oraz szczury.